100 BİN YAVRU KALKAN DENİZE BIRAKILDI

100 BİN YAVRU KALKAN DENİZE BIRAKILDI

    Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü Yüksek Mühendisi Hamza Polat, yılda 150 bin ile 200 bin arasında kalkan yavrusu üretebildiklerini belirterek, "Üretilen kalkan yavrularından şu ana kadar yaklaşık 100 binini denize bıraktık" dedi.
    Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü Yüksek Mühendisi Hamza Polat, kalkan balığı üretimi hakkında bilgi verdi. Her yıl binlerce kalkanı denize bıraktıklarını ifade eden Hamza Polat, yılda 150 bin ile 200 bin arasında kalkan yavrusu ürettiklerini söyledi. Bu rakamın ihtiyaç duyulması halinde daha da artırılmasının mümkün olduğunu belirten ve bu yıl içerisinde üretilen kalkan yavrularından şu ana kadar yaklaşık 100 binini denize saldıklarını kaydeden Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü Yüksek Mühendisi Hamza Polat, "Bu kalkan balıklarının tamamı bilimsel çalışmalar için ve markalandıktan sonra denize bırakılmıştır. Bu çalışmanın temel amacı gelecekte programlı bir şekilde denize kalkan balığı bırakmak için bilimsel bilgi elde etmektir. Çünkü bırakacağınız balığın boyu, en uygun mevsim gibi parametreler balıklandırma için önemlidir" dedi.
    Kalkan balığının deniz dibinde yaşayan yassı bir deniz balığıdır; en çok Karadeniz’de bulunur.  Kalkan balığının deniz suyu sıcaklığına bağlı olarak üreme dönemi Nisan ayının sonundan Haziran ayının ortalarına kadar sürmektedir. 
    Ülkemizde kalkan balığının 15 Nisan-15 Haziran tarihleri arasında her türlü av aracıyla avlanmasının yasak olduğunu hatırlatan Hamza Polat, "Av sezonunda avlanan kalkan balığının boyu minimum 45 santimetre olmak zorundadır. Tabii bu kurallara uymayanlara ilgili yasa gereği İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerince cezai işlem uygulanmaktadır" ifadelerini kullandı.

04.12.2014 922 Yorum Gönder