100 Bin Ton Süt Dökülmekten Kurtarılabilir

100 Bin Ton Süt Dökülmekten Kurtarılabilir

 

Burdur Belediye Başkanı Ecz. Ali Orkun Ercengiz, Teke Yöresi 2. Canlı Hayvan, Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı’nda protokol konuşmasında bulundu.

 

 

Dünya’da ve ülkemizde yapılan tarım ve hayvancılık fuarları; tarım ve hayvancılık alanında yeni gelişmeleri üreticimize sunarak teknoloji üretenler ile kullananlar arasında bir köprü görevi görmektedir diyen Başkan Ercengiz, ”Bu amaçlar doğrultusunda belediyemizin destek ve katkılarıyla yapılacak olan Teke Yöresi 2. Canlı Hayvan, Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı, bölgenin tarım, hayvancılık ve hayvansal ürün sektörünün gelişmesi ve verimliliğinin artırılması yolunda gerekli olan bilgi ve teknolojilerin üretici ile buluşmasına aracı olacaktır.Türkiye’de hayvancılık potansiyelinin yüksek olduğu bölgelerin başında gelen Burdur’umuz, tarım ve hayvancılıkta marka olmuştur. Hayvansal üretimde birim başına elde edilen verimler Türkiye ortalamalarının üstünde gerçekleşmektedir. 2015 yılı verilerine göre Burdur’da yaklaşık 200 bin büyükbaş hayvan bulunmaktadır. İlimizde ön plana çıkan sağmal büyükbaş sayısı 92 bin civarındadır. Süt hayvancılığının verimliliği açısından bakacak olursak Burdur Türkiye ortalamasının üzerindedir” dedi.


100 BİN TON SÜT DÖKÜLMEKTEN KURTARILABİLİR

Çiğ sütün fiyatının 70-80 kuruşlara kadar gerilediği, süt hayvanlarının kesime gönderildiği bu dönemde paydaşlarımız ile birlikte süt projesini hayata geçirdik. Sütte yaşanan arz fazlalığını önlemek, süt tüketiminin arttırılmasını hedefleyerek Burdur Belediyesi olarak bir kıvılcım yaktıklarını ifade eden Başkan Ercengiz, ”Üreticimizden toplanan çiğ sütün, süt ürünleri olarak ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılması için çalışma başlattık. Bu kapsamda 5000 aileye tereyağı ve peynir ulaştıracağız. 78 bin nüfuslu Burdur’da 5000 aileye ulaşabiliyorsak, 78 milyon nüfuslu ülkemizde 5 milyon aileye ulaşabiliriz. Bu sayede 100 bin ton sütün dökülmesinin önüne geçeceğimize inanıyorum” dedi.


5 BİN AİLEYE SÜT ÜRÜNLERİ YARDIMI

Burdur Belediyesi olarak 5 Bin aileye süt ürünlerinden oluşan gıda yardımında bulunacaklarını belirten Başkan Ercengiz, ”Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız 81 İl Valiliği ile İl Müdürlüklerine talimat vererek süt hayvanlarının kesiminin yasaklanmasını istemesi doğru zamanda doğru bir projeye imza attığımızı gösterir niteliktedir.Önümüzdeki günlerde yarım kilogram tereyağı ile 1 kilogram peyniri ihtiyaç sahibi 5000 aileye ulaştıracağız.” dedi.BURDURWEB

30.04.2016 880 Yorum Gönder