2018'DE KESİMLİK CANLI HAYVAN İTHAL EDİLECEK

2018'DE KESİMLİK CANLI HAYVAN İTHAL EDİLECEK

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "2018'de biz karkastan ziyade direkt olarak canlı kesimlik hayvan getireceğiz." dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, et üretimindeki açığı kapatmak için yıllık tüketimin yaklaşık yüzde 5’i kadar yurt dışından et getirildiğini açıkladı. Özel sektöre ve hayvan üreticisine kolaylıklar sağladıklarını vurgulayan Fakıbaba, "2018'de biz karkastan ziyade direkt olarak canlı kesimlik hayvan getireceğiz. Besilik hayvan yerine düvelik hayvan ithalatı için çalışma yapıyoruz. 1 milyon düveyi ülkeye kazandırdığımız takdirde et ithalatı diye bir problemimiz olmayacak." Diye konuştu

TARIM BAKANI FAKIBABA’DAN SERT ÇIKIŞ: BURASI MUZ CUMHURİYETİ DEĞİL!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ithal etlere ilişkin "helal kesim yapılmadığı" şeklindeki eleştirilerine tepki gösteren Fakıbaba, şöyle konuştu: "Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na yanlış bilgiler veriyorlar. Burası muz cumhuriyeti değil. Et nasıl alınır, kimden alınır, mezbahalar nasıl olur, bunların kuralları vardır. Bu kurallara göre bizim ekiplerimiz gider, inceler, bakar kurallarına göre işletiriz.”

TARIM BAKANI FAKIBABA’DAN “KURAKLIK” AÇIKLAMASI

Kuraklıkla ilgili sorular üzerine Fakıbaba, "Kuraklığın Gaziantep, Şanlıurfa ve Diyarbakır'da tarımsal kuraklık seviyesine gelmese bile gelebilme ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyoruz. Bununla ilgili bize önemli görevler düşüyor." dedi. Özellikle vahşi sulamayla hem toprağın yapısının bozulduğunu hem de su kaybının arttığını vurgulayan Fakıbaba, "Basınçlı sulamayla bir dekar alanı 40 litre suyla sularken vahşi yöntemle 100 litreyle sulamak zorunda kalıyorsunuz. Basınçlı sulamaya geçilmesi için desteklerimiz devam ediyor." ifadesini kullandı.

11.01.2018 1415 Yorum Gönder