300 KOYUN PROJESİ’NE BAŞVURULAR BAŞLADI!

300 KOYUN PROJESİ’NE BAŞVURULAR BAŞLADI!

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünce sözleşme imzalanacak yetiştiricilere satılacak 300 başa kadar küçükbaş hayvan için başvurular başladı.

Üretici Şartlarında Sözleşmeli Küçükbaş Hayvancılık Projesi kapsamında TİGEM, Ziraat Bankası aracılığıyla sözleşme imzalayacağı yetiştiricilere 300 başa kadar küçükbaş hayvanı ücreti karşılığında satacak. Kurum tarafından bakım, besleme ve hayvan sağlığı masrafları için avans verilecek.
Doğacak kuzuların alımı garanti edilecek ve taban alım fiyatı önceden belirlenecek.  Sözleşme imzalanacak yetiştiricilere kendi işletmelerinde TİGEM tarafından eğitim imkanı sağlanacak. Sütten kesimi müteakip kuzular alınacak, masraflar düşülerek hak edişi üreticiye ödenecek. Üretilecek tüy ve süt yetiştiricinin olacak. Üreticilerin bu hayvanlar için yaptıracağı TARSİM sigortası da ücretsiz olacak ve Bakanlık tarafından desteklenecek.


300 KOYUN İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?


Proje için başvuran üreticiler değerlendirilirken; "Üretim yapacağı yerin mera alanı, kaba yem üretebilirliği, hayvan varlığı, cinsiyet ve yaşı, hayvan barınağına sahip olması, halen hayvancılıkla uğraşıyor olması" kriterleri göz önünde bulundurulacak.

BAŞVURULAR, www.tigem.gov.tr ADRESİNDEN YAPILACAK


Söz konusu hayvanların alımı için başvurular, TİGEM'in internet sitesinden alınmaya başlandı. Projeyle 8. yılın sonunda dişi sayısının toplam 5 milyon başa ulaşması ve yaklaşık 3 milyon 250 bin baş erkek kesimiyle 52 bin 300 ton et üretimi hedefleniyor.
 

21.02.2018 1110 Yorum Gönder