45 KOYUN TELEF OLDU

45 KOYUN TELEF OLDU

    Mardin’in Midyat ilçesinde besicilik yapılan küçükbaş hayvan çiftliğinde, yırtıcı hayvanların saldırısı sonucu 45 koyun telef oldu.
    Midyat İlçesine bağlı Düzova köyü civarında bulunan Şehabettin ve M. Siraç Akyıldız’a ait besi çiftliğinde bulunan 150 koyundan 45′i, yırtıcı hayvanların saldırısı sonucu telef oldu. Besicilik yaptıklarını ve vahşi hayvanların saldırısında nedeniyle 15 yıllık emeklerinin boşa gittiğini ifade eden Şehabettin Akyıldız, “Yıllardan beri besicilik yapıyoruz. Geçimimizi bununla sağlıyoruz. Çiftliğimizde banka kredisi ile aldığımız 150 küçükbaş hayvan vardı. Sabah içeri baktığımızda hayvanları üst üste yığılmış olarak gördük. Burada bulunan 45 koyun telef olmuş, 10 koyun yaralanmış. Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’ne durumu ilettik. Gelip hasar tespiti ve rapor tuttular. Çiftliğe hangi hayvanın saldırdığını henüz bilinmiyor. Bizde yetkililerin yapacağı tespitten sonra öğreneceğiz. Varımız yoğumuz bunlardı, 15 yıllık emeğimiz boşa gitti. Çok mağdur olduk. Devlet büyüklerimizden bizlere yardımcı olmalarını istiyoruz” dedi.
    M. Siraç Akyıldız ise, yaralanan koyunları da satılıp veya kesilemediğinden yakınarak, “Yaralı koyunları kuduz olma ihtimali nedeni ile kasaplar almaya çekiniyor. Yaralıların durumu da çok kötü. Onlar da telef olabilir” dedi.
    Midyat İlçe Tarım Hayvancılık Müdürlüğü veterinerleri ise, konu ile ilgili raporlar hazırlandığını kaydetti.

02.01.2015 1140 Yorum Gönder