ARICILIK TARIMIN SÜRDÜRÜLEBİLMESİNİ SAĞLAR

ARICILIK TARIMIN SÜRDÜRÜLEBİLMESİNİ SAĞLAR

    Tarım Gıda Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından, Aydınlı arıcılara yönelik arı hastalıkları ve alınacak önlemler hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
    Toplantı sonunda Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nın olurları ile Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nde düzenlenen “Ana Arı Yetiştiriciliği ve Arı Sütü Üretimi” kurlarını başarı ile tamamlayan üreticilere Bakanlık tarafından gönderilen sertifikaları verildi.
    Seminerin açılışında konuşan Aydın İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeki Altın, arıcıların dertleri ile yakından ilgilenen Tarım, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Bircan ve yetkililere teşekkür ederek , “2012 yılında işgal edilmek istenen Güzelçamlı Milli Parkı’nı bu yıl yine Aydın arıcısının elinden alma girişimleri Tarım İl Müdürlüğü’müzün de destekleri ile önlendi. Arı konaklamaları ile ilgili şu anda çalışmalar yapılıyor. Hedefimiz arıcılarımızın sıkıntılarını çözüp verimin artmasını sağlamak” diyerek arıya ve arıcıya destek olan herkese teşekkür etti.
    Tabiatın doğal dengesinin ve tarımın sürdürülebilmesi için olmazsa olmaz şartlardan birinin arılar odluğunu belirten Aydın Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Bircan, “Arı olmazsa insanların ömür 4 yıldır. Tarımın ve üretimin devamı için arı olmazsa olmaz şartlardan biridir. Aydın’da arıcılık çok önemli. Özellikle kışlama adına Aydın bir merkez konumunda. Bu bakımdan arı hastalıkları ve alınacak önlemler konusunda arıcılarımızı bilgilendirmek amacıyla bu semineri düzenledik. Hastalıkla mücadele kadar önleyici tedbirlere ağırlık veriyoruz. Önleyici tedbirlerin başında da hijyen geliyor. Arıcılara yönelik GEKA destekli proje çalışmalarımız devam ediyor. Arı konaklama yerlerini belirleyip ilimiz arıcılarının da rahat etmesini sağlayacak çalışmalarımız var” dedi.

03.01.2015 993 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER