Ankara'da Çubuk Hayvan Pazarı Şap Hastalığı Nedeniyle Geçici Olarak Kapatıldı!

Ankara'da Çubuk Hayvan Pazarı Şap Hastalığı Nedeniyle Geçici Olarak Kapatıldı!

Ankara'nın Çubuk ilçesinde, büyükbaş hayvanlarda şap hastalığı görülmesi üzerine karantina uygulaması başlatıldı.

 

Çubuk İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cengiz Akbayrak, yaptığı yazılı açıklamada, Ömercik ve Yakuphasan mahallerinde şap hastalığı tespit edildiği ve gerekli tedbirlerin alındığını belirtti.

 

Karantina uygulaması başlatıldığını ve hayvan pazarlarının kapatıldığını kaydeden Akbayrak, şu ifadeleri kullandı:

 

"İlçemizde önceki ay bazı büyükbaşlarda 'çiçek' hastalığı görülmesi üzerine karantina uygulaması başlatılmıştı. Karantina uygulaması devam ederken, son günlerde de özellikle hayvan sayısının yoğun olduğu Ömercik ve Yakuphasan mahallelerimizde şap hastalığı tespit edildi. Diğer mahallelerimizde de kısmen görülen şap hastalığının yayılmasının engellenmesi ve hastalık nedeniyle vatandaşlarımızın mağdur olmalarının önlenmesi amacıyla İlçe Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonunun kararı gereğince mezbahaya kesim haricindeki hayvan hareketleri dışında, ilçemizdeki büyük ve küçükbaş her türlü hayvan hareketi yasaklanmış, ayrıca hayvan pazarı ikinci bir emre kadar kapatılmıştır."

 

İdari ve fenni tedbirler alınarak aşılama ve ahırlarda dezenfekte çalışmalarına başlandığını bildiren Akbayrak, yetiştirici ve saha çalışanlarından hijyen ile dezenfeksiyon kurallarına uymalarını istedi. AA

15.12.2015 1299 Yorum Gönder