BAKAN ÇELİK AÇIKLADI: TÜRKİYE'DE IFAD OFİSİ AÇILACAK

Birleşmiş Milletler  Gıda ve Tarım Örgütü'nün 40. Genel Konferansı dolayısıyla genel merkezin bulunduğu Roma’ya gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, temasları kapsamında FAO'nun kardeş kuruluşu Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu’nu (IFAD) ziyaret etti. 

Türkiye-IFAD ilişkilerinin ele alındığı görüşmede, Çelik ile IFAD Başkanı Gilbert Houngbo ilerleyen dönemde Ankara'da bir IFAD ofisinin açılması konusunda mutabakata vardı. Bakan Çelik ve Houngbo, Türkiye-IFAD Ev Sahibi Ülke Anlaşması'nı da imzaladı.

IFAD TÜRKİYE OFİSİ AÇILACAK

Faruk Çelik, "Yakın gelecekte IFAD'ın Türkiye ofisi açılmış olacak. Böylece projeleri, programları, imkanları, uluslararası kuruluşlarla birlikte daha sağlıklı şekilde değerlendirme, özellikle kırsal kalkınma projeleriyle ilgili Türkiye'nin deneyimlerini hem uluslararası kuruluşlara hem de ilgili ülkelere aktarma konusunda IFAD ofisinin Türkiye'de olması son derece önemli” diye konuştu.

“Türkiye, sorunlar yumağı dediğimiz, sorunların yoğun yaşandığı bir coğrafyada bulunuyor” diyen Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye uluslararası kuruluşların da ötesinde bu yardımları gerçekleştiriyor. TİKA vasıtasıyla yardımlar konusunda dünyada ikinci sıradayız ve 6 milyar dolarlık bir yardım gerçekleştiriyoruz. 3 milyon Suriyeliyi bünyesinde barındırıyor ve bugüne kadar 30 milyar dolarlık bir harcama gerçekleştirmiş. İşte böyle kritik bir coğrafyada olan, Balkanlar, Orta Doğu, Orta Asya'nın ortasında bulunan Türkiye'de, IFAD'ın bir bölgesel merkezinin kurulmasının doğru olacağı anlayışıyla bir çalışmayı da birlikte yürüteceğimiz konusunda mutabık kaldık. Öncelikle IFAD ofisi kurulacak. Arkasından da bunun bölgesele dönüşmesi konusunda çalışmamızı sürdüreceğiz."

TÜRKİYE'DEN FAO'YA 20 MİLYON DOLARLIK KATKI

Çelik, "FAO ile birlikte yaptığımız Türkiye-FAO ortak programları var. Bu programların birincisi tamamlanmıştı. 7 ülke, 28 proje gerçekleştirdik. O dönem birinci program çerçevesinde FAO'ya 10 milyon dolarlık bir katkı payı olmuştu. Şimdi ise ikinci programın tanıtımını FAO bünyesinde gerçekleştiriyoruz. Bu dönemde de Türkiye'nin FAO'ya 20 milyon dolarlık bir katkısı söz konusu olacak ve bu programın tanıtımını yapmış olacağız” diye konuştu.

04.07.2017 1133 Yorum Gönder