BAKAN ÇELİK,ADANA'DA KESİMHANE AÇILIŞINA KATILDI

BAKAN ÇELİK,ADANA'DA KESİMHANE AÇILIŞINA KATILDI

Günlük 250 baş kesim kapasiteli mezbaha açılışına katılan Bakan Faruk Çelik, burada yaptığı konuşmada, üretimin önemine değindi.

Üretim olmadan tüketimden bahsedilemeyeceğini belirten Çelik,  "Ama ürettiğiniz şeyin, yani yaptığınız arzın güvenilirliği son derecede önemli. Eğer güvenilir değil ise güvenilirliğinde bir sorun varsa o arzın tabii ki günümüz dünyasında ve Türkiye'sinde hiç bir anlam ifade etmeyeceğini özellikle ifade etmek istiyorum. Özellikle konu gıda ve gıda ürünleri olunca hijyen ve güvenilirlik ayrı bir önem arz ediyor. Hijyene ve güvenilirliğe önem vermemiz gerekiyor." diye konuştu.

Çelik, hizmet sektörünün Türkiye'de turizmin de etkisiyle çok ciddi bir anlamda ivme kazandığını vurgulayarak şunları kaydetti: "Artık bu hijyen meselesini, hayvanın beslenmesinden, kesiminden, kesimhaneden, lokantasına ve sofraya gelinceye kadar bütün zincir halkalarında korumak ve sağlıklı bir şekilde sürdürmek zorundayız. Medeniyet ve medeni olmak bu, gelişmişlik bu. Eğer biz bunu bu şekilde zincir halkalarını bir yerde aksatacak olursak o zaman hijyensiz ve güvenilir olmayan gıdayla insanımızı karşı karşıya bırakmış oluruz ki başka sorunlarda beraberinde getirecek bir durumla karşı karşıya kalırız."

Mezbahaların çok ciddi bir tartışma konusu olduğuna dikkati çeken Bakan Çelik, "Bunu özellikle belirtmek istiyorum. Biz yeni düzenlemelerle 1 Ocak tarihinden itibaren 750 kesimhanenin 385'ini kapattık. Çok kişi araya girdi. Yani bir müddet daha açık olması konusunda istekte bulundular. 'Açık bir müddet daha dursun' demek, hijyensiz bir şekilde sevkiyatın, kesimin yapılması demek. Bu yapılabilecek en büyük yanlışlıktı. Buna müsaade edemezdik. Dolayısıyla bu hijyen olarak eksik 385 mezbahayı kapatmış olduk." değerlendirmesinde bulundu.

Çelik, bu alanda denetimlerin sürdüğünü dile getirerek "Yani göz açtırmayacağız. Bunun böyle bilinmesini istiyorum. Son günlerde bu kesimhanelerle ilgili gündeme düşen bazı hususlar var. Onlar kusura bakmasınlar, bizzat bakanlık olarak bizlerin yoğun denetimleri ve ardı arkası kesilmeyen ısrarcı takiplerimizin sonunda ortaya çıkardığımızı özellikle belirtmek istiyorum. Onun için 385 kesimhaneyi kapattık ve bu şekilde hijyen kurallarına uygun kesimhanelerin açılışına geliyoruz." şeklinde konuştu.

"Kırmızı et konusunda yeterli hale gelmek durumundayız"

Hayvancılıkla ilgili sorunların olduğuna işaret eden Çelik "Aştığımız ve aşmamız gereken sorunlarımız var. Öncelikle hayvancılık noktasında, kırmızı et konusunda kendi kendine yeterli hale gelmek durumundayız. Adana buna öncülük yapacak. Mersin, Antalya ve Toroslar, buna öncülük yapacak illerin başında geliyor. Bu ithalatın bitmesi gerekiyor." dedi.

Bakan Çelik, attıkları adımlar ve desteklerle kırmızı et sorununu kısa süre içinde çözmeyi istediklerini belirterek şunları kaydetti: "Desteklerimiz her alanda var. Yeterli değil, bunları sektör temsilcileriyle konuşuyoruz. Hayvancılığın ve tarımın her alanında rastgele babadan kalma, atadan kalma anlayışlarla değil, bilimsel veriler çerçevesinde doğru dürüst bu işin yapılması ve bu şekilde meslek edilmesinin yararlı ve üreticisi açısından son derece kârlı olacağı inancı içerisindeyim. Yok ben atadan böyle gördüm, böyle hayvan keserim, böyle bitkisel üretim yaparım, bu dönem bitti. Yani emeği veriyorsak verimi daha yüksek şekilde alacağımız şekilde hayvancılıkta ve bitkisel üretimde sistemimizi ona göre dizayn etmemiz gerekiyor. Bakanlığımız ve il müdürlüklerimizin bu konuda yanınızda olacaklarını bilmenizi istiyorum. Biz hayvancılık yaptım diyeni bir gün bile pişman ettirmeyeceğiz. Onun arkasında, yanında olacağız. Onun kazanması demek 80 milyonun kazanması demektir."

Beraberindekilerle mezbahayı açan Bakan Çelik, tesisi gezdi. 

13.03.2017 1030 Yorum Gönder