BAL ÜRETİCİLERİNDEN KÖTÜ HABER!

BAL ÜRETİCİLERİNDEN KÖTÜ HABER!

TAB Yönetim Kurulu Üyesi Kaba, yağışların bal üretimini olumsuz etkilediğini belirterek, kestane balı üretiminde ciddi düşüş yaşandığını kaydetti.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) Yönetim Kurulu Üyesi Cafer Kaba, yağışların bal üretimini olumsuz etkilediğini belirterek, "Geçen yıl 90-100 bin ton rekolte vardı. Biraz eksik bu sene ama tam rekolte çıkmış değil, millet yaylalarda" dedi.

Kaba, bal üretiminin mevsimsel değişimlerden dolayı geç başladığını anlattı.

Kestane balında kovan başına 2 kilogram bal üretildiğine dikkati çeken Kaba, "Yağışlar, bal üretimini olumsuz etkiledi. Yağmur yağdığı için kestaneleri yıkadı. O yüzden maalesef bu yıl ki üretim kötü" diye konuştu.

Ayçiçek balında verim beklenmiyor

Kaba, Çankırı'da yayla balı üretiminin verimli geçmesini beklediklerini, ayçiçek balında ise çok fazla verim beklemediklerini kaydetti.

Türkiye'de rekoltenin 70 bin ton civarında olmasını tahmin ettiklerini vurgulayan Kaba, "Geçen yıl 90-100 bin ton rekolte vardı. Biraz eksik bu sene ama tam rekolte çıkmış değil, millet yaylalarda. O yüzden tam kesin değil ama kestane balında sıkıntı olduğunu sağıldığı için biliyoruz" şeklinde konuştu.

01.08.2014 877 Yorum Gönder