'BALIKLARIN YAŞAM ÇIĞLIĞI'

'BALIKLARIN YAŞAM ÇIĞLIĞI'

    Adana’da Seyhan Baraj Gölü çekilince, binlerce balık yumurtlamak için girdikleri kanalda mahsur kaldı.
    Amatör balıkçılık yapan bir kişi Seyhan Baraj Gölü kenarına piknik yapmaya gitti. Vatandaş göl kenarında gezerken çığlığa benzer ses geldiğini fark etti. Sesin geldiği yöne doğru gittiğinde Seyhan Baraj Gölü'ne yolun altından yağmur ve kar sularının akmasını sağlayan kanalın içinde binlerce balığın hep bir anda başını dışarı çıkarıp ağızlarını açıp kapatarak ses çıkarttığını gördü.
    Şahıs, bunun üzerine amatör balıkçılık yapan başka bir arkadaşını aradı. Arkadaşı da hemen olay yerine gelip kanala girdiğinde binlerce balığın çamurlu su da mahsur kaldığı gördü. Kanalda su kalmadığı için oksijen alamadıklarından balıkların artık telef olma noktasına geldiğine tanık olan balıkçılar, balıkları kurtarmak için harekete geçti.
    Balıkçılar, Adana Büyükşehir Belediyesi Denizcilik ve İç Su Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nü arayarak binlerce balığın mahsur kaldığını bildirerek kurtarılmasını istedi. Bunun üzerine olay yerine Şube Müdürü Mehmet Uslu, Çukurova Amatör Balıkçılar Denizcilik ve Doğal Hayatı Koruma Derneği (ÇUBADER) Başkanı Tuluhan Torun ile birlikte olay yerine geldi. 
    Uslu, balıkların İsrail Sazanı olduğunu, yumurtlamak için kanala girdiklerini ancak gölün ani çekilmesi sonucu geri dönemeyerek mahsur kaldığını ekibin balıkları kurtaracağını söyledi.
    Uslu daha sonra hemen ekibini olay yerine çağırıp, itfaiyeye de haber verdi. Olay yerine gelen ekipler önce kanalın ağzını açıp genişletti daha sonrada kanala 30 ton su takviyesi yaptı. Bu takviye ile binlerce balık kanaldan çıkıp göle kavuştu.

04.02.2015 909 Yorum Gönder