BESİCİLERE HAYVAN İTHALATINDA İZİN!

BESİCİLERE HAYVAN İTHALATINDA İZİN!

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği (TÜKETBİR) Genel Başkanı Bülent Tunç, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında gerçekleştirdikleri toplantıda, işletmesinde 100 hayvanı olan besiciye 40 hayvan ithal etme izni verilmesine yönelik karar alındığını bildirdi.

 

Tunç, dün Bakanlıkta besiciler, sektör temsilcileri ve bürokratların katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdiklerini anlattı. Toplantıda isteyen herkesin değil sadece besicilik yapan ve en az 100 hayvanı olan işletme sahiplerinin besilik hayvan ithalatı yapmasına izin verilmesine yönelik karar çıktığını kaydeden Tunç, kararın Kurban Bayramı öncesi alınmasının hayvan varlığının yetersiz olduğu anlamını taşımadığını söyledi. Tunç, şöyle konuştu:“Bu kararın Kurban Bayramı ile hiçbir alakası yok. Bu konu bir yıldır gündemdeydi, görüşülüyordu. Doğu Anadolu’da üreticiyi karamsarlığa itmemek için yaz döneminde alınmadı. Şu anda bölgedeki büyükbaş üreticileri ellerindeki hayvanları sattılar. Bu karardan iç piyasadaki üretici hiçbir şekilde etkilenmeyecek. Zaten ithal edilecek büyükbaş hayvan sayısı 60 bini geçmez diye tahmin ediyorum.

 

”Bu kararın, daha önce pirinçteki spekülasyonların önüne geçilmesi için alınan kararla benzerlik taşıdığına işaret eden Tunç, “Kararın etkisi Kurban Bayramı sonrası ortaya çıkacak ve karkas etin kilogramı 20 liranın altına düşecek” değerlendirmesinde bulundu. Türkiye’nin kırmızı et tüketiminin her geçen gün arttığına işaret eden Tunç, “Üretici bu karardan kaygılanmasın. Bakanlık bize danıştı, sektörü dinledi. Karar iç piyasadaki üreticiyi düşünerek, kontrollü ithalatı sağlayacak. Üretimi tetikleyecek, üreticiyi piyasadan çekmeyecek. Bakanlık kırmızı etin stratejik bir ürün olduğunun bilincinde, bu nedenle küçük işletmeciyi destekliyor. Son olarak yaklaşık 5 ay önce DOKAP illerinde hibe desteği programını başlattı. Bu programın olumlu sonuçları bir sene içinde çıkacak ve besilik hayvan üretimimiz önemli oranda artacak” ifadelerini kullandı.

 

10.09.2014 688 Yorum Gönder