BESİCİLİK YAPANLARA HAYVAN DESTEĞİ VERİLECEK

BESİCİLİK YAPANLARA HAYVAN DESTEĞİ VERİLECEK

    Doğu Anadolu Projesi (DAP) kapsamında bulunan illerde besicilik yapanlara destek verilecek.
    Damızlık besi materyali tebliğinin 30 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından Doğu Anadolu Projesi (DAP, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Konya Ovası Projesi (KOP) ve Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) bölgelerinde, koyun-keçi işletme ve damızlık erkek hayvan alımı yatırımı konularında hibe desteği verilecek.
    Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın desteklemeye ilişkin kararıyla DAP kapsamındaki Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Elazığ, Erzurum, Hakkâri, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli ve Van illerinde bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılmasına yönelik olarak, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmelerinin altyapılarının geliştirilmesi, hayvansal üretimde verimlilik ile kalitenin artırılması ve modern hayvancılık işletmelerinin kurulması için yapılacak yatırımların desteklenmesi amaçlanıyor.
    Hibe desteğinden faydalanacak yetiştiricilerin en az bir yıl süre ile aktif olarak TÜRKVET kayıt sisteminde kaydının bulunması zorunluluğu bulunuyor. Bu kapsamda yetiştiricilerin kurulu veya kurulacak işletmelerine yeni inşaat veya tadilatta yüzde 50, damızlık boğa, koç ve teke alımında yüzde 80 hibe desteği ödemesi yapılacak.

09.02.2015 993 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar