BUZAĞILAR İÇİN YENİ STANDARTLAR BELİRLENDİ

BUZAĞILAR İÇİN YENİ STANDARTLAR BELİRLENDİ

    Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, besicilik ve yetiştirme amaçlı bakılan buzağıların korunmasıyla ilgili asgari standartlar belirledi.
    Buzağıların yatacağı alan rahat, temiz ve yeterince kuru olacak. İki haftalıktan küçük tüm buzağılar için uygun bir yatak temin edilecek.
    Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca hazırlanan "Buzağıların Korunması ile İlgili Asgari Standartlara İlişkin Yönetmelik", Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. 
    Yönetmeliğe göre, 8 haftalıktan büyük buzağılar veteriner hekim tarafından sağlığı ya da davranışları nedeniyle tedavi görmesinin gerekli olduğu onaylanmadıkça, bireysel bölmelerde barındırılmayacak.
    Grup halinde barındırılan her buzağı için ayrılan kullanım alanı, canlı ağırlığı 150 kilogramdan düşük her buzağı için en az 1,5 metrekare, canlı ağırlığı 150-220 kilogram buzağılar için en az 1,7 metrekare ve canlı ağırlığı 220 kilogram ve daha fazla buzağılar için en az 1,8 metrekare olarak belirlendi.
    Buzağıların kalacağı yer, her bir buzağının zorlanmadan yatmasına, dinlenmesine, ayağa kalkmasına ve eğilmesine imkân sağlayacak şekilde yapılacak; barınaklar, hastalık taşıyıcı organizmaların oluşmasını engellemek amacıyla, düzgün şekilde temizlenip dezenfekte edilecek; 2 haftalıktan küçük tüm buzağılar için uygun bir yatak temin edilecek. Mevcut doğal ışığın hayvanın fizyolojik ve etolojik ihtiyaçlarının karşılanmasında yetersiz olması durumunda, en azından doğal ışık süresine eşdeğer süre için uygun olan 8 saatlik suni aydınlatma sağlanacak. 
    İşletme binalarında barındırılan buzağılar, sahipleri veya hayvanlardan sorumlu kişi tarafından günde en az 2 defa kontrol edilecek. Dışarıda tutulan buzağılar ise günde en az bir defa kontrol edilecek. Hasta veya yaralı olduğu tespit edilen buzağının gecikmeksizin uygun şekilde tedavisi veteriner hekime yaptırılması gerektiği belirtildi.

26.11.2014 966 Yorum Gönder