Balık Fiyatları Altınla Yarışıyor!

Balık Fiyatları Altınla Yarışıyor!

Hava şartları ve denizlerdeki aşırı balık azlığı satıcıyla beraber vatandaşın da keyfini kaçırdı. Fiyatlarda yüzde 150'lere varan artış, vatandaşın balık tezgâhlarını geçmesine neden oluyor. Fiyattaki aşırı yükselme talep azalığı yaratması nedeniyle balıkçıları da zorluyor. İstanbul Balık Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Gün, şu sıralar birçok ürünün orta halli vatandaşın sofrasına girmesinin neredeyse imkânsız olduğunu söyledi.

 

Kalkan, lüfer, palamut, torik, vanuz, uskumru, barbunya gibi ürünler bugünlerde altın fiyatlarıyla başabaş gidiyor. Bu nedenle vatandaşlar geçen sezonlara kıyasla yüzde 150'den fazla artış yaşanmasına rağmen diğerlerine oranla cebine en uygun olan hamsiyle balık ihtiyacını gideriyor.

 

Hallerde kilosu 12-13 lira civarında seyreden hamsi fiyatları, tezgâhlardan sofraya olan yolculuğunda 15 liranın üzerine çıkıyor.

 

Bugünlerde altının gram fiyatı 108 lira civarında seyrederken, Kapalıçarşı'da çeyrek altın 177 lira civarında satılıyor. Bazı balık türleri de altın fiyatları civarında alıcı buluyor.

 

Kalkan'ın Kilosu Çeyrek Altın Fiyatına

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Su Ürünleri Hali'nde, fiyatı en yüksek ürünlerden kalkanın kilosu çeyrek altın fiyatına alıcı buluyor. Geçen sezon 30 lira civarında alıcı bulan kalkanın kilosu bugünlerde 150 liraya satılıyor.

 

Orta halli vatandaşın neredeyse tadını unuttuğu lüfer artık tane olarak satılıyor. Halde tanesi ortalama 40 liradan satılan lüferi tüketmek isteyenlerin, kilosu için bir gram altın fiyatını gözden çıkarması gerekiyor. Buna göre çifti yaklaşık bir kilo gelen lüferin pazar fiyatı 100 lirayı aşıyor.

 

Bazı türlerin fiyatı çeyrek altını bile geçerken, toriğin çifti en düşük 230, en yüksek 250 lirayı buluyor. Ayrıca, palamudun çifti 50, uskumrunun kilosu 40 liradan alıcı buluyor. Kış sofralarının vazgeçilmezi hamsinin kasası ise en düşük 170, en yüksek 190 liraya alıcı buluyor. Pazarda ise hamsinin kilosu ortalama 15 liraya satılıyor.

 

'Hamsi Fiyatları Bile Uçtu'

 

İstanbul Balık Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Yaşar Gün, yaptığı açıklamada, bu sezon balıkçılık için oldukça olumsuz şartların yaşandığını söyledi.

 

Bunun etkisinin fiyatlarda kendisini fazlasıyla gösterdiğini anlatan Gün, şunları kaydetti:

 

"Bu sezon denizlerde neredeyse balık yok. Bu da fiyatları tavan yaptı. Fiyatlarda yüzde 150'lere varan artış yaşanıyor. Balık fiyatları bu sezon altın fiyatlarıyla yarışıyor. Birçok ürünün fiyatına bakınca gram, çeyrek altın fiyatlarının aynısını görüyoruz. Bu da birçok ürünün orta halli vatandaşın sofrasına girmesini imkânsız hale getiriyor. Mesela en çok tüketilen balık olan hamsi fiyatları bile uçtu. Kilosu 15 lira civarında satılıyor. Vatandaş yine de hamsiden vazgeçmiyor." İHA

03.02.2016 712 Yorum Gönder