Banvit'ten Kuş Gribi Açıklaması: 'İşletmelerimiz karantina bölgesi ve koruma bandı dışında bulunmaktadır.'

Banvit'ten Kuş Gribi Açıklaması: 'İşletmelerimiz karantina bölgesi ve koruma bandı dışında bulunmaktadır.'

Banvit, Bandırma Edincik'te bulunan kuş gribine ilişkin açıklama yaptı. Banvit Bandırma Vitaminli Yem Sanayii A.Ş., kuş gribi vakası görülen işletmeyle herhangi bir ilişkisinin bulunmadığını bildirdi. Öte yandan bugün Banvit hisselerinde yüzde 3'ü aşan kayıplar yaşandı.

 

BANVİT'TEN KUŞ GRİBİ AÇIKLAMASI

Banvit'den Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; "İlçemiz Edincik Mahallesinde, bağımsız çalışan bir yumurta üretim işletmesinde kuş gribi vakası görülmüştür. Bu işletme ile herhangi bir ilişkimiz bulunmamakta olup, şirketimize bağlı tüm tesis ve kümeslerimizde biyogüvenlik önlemleri en üst düzeyde uygulandığından, kümeslerimizde kuş gribi vakasının görülmesi söz konusu değildir. Ayrıca işletmelerimiz karantina bölgesi ve koruma bandı dışında bulunmaktadır."

 

BÖLGEYE GİRİŞ-ÇIKIŞ YAPAN TÜM ARAÇLAR DEZENFEKTE EDİLİYOR

Öte yandan Balıkesir'in Bandırma ilçesinde kuş gribi virüsü görülmesinin ardından, karantina tedbirleri ve kanatlı hayvanların itlaf ve imha çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Kuş gribi virüsünün tespit edildiği Edincik ve Çinge Mahallelerinde kanatlı hayvan yetiştirilen işletmelerde karantina tedbirleri uygulanıyor. Çinge Mahallesi'nin bir başka giriş kısmında da güvenlik bandı ve bir bankla yolun trafiğe kapatıldığı gözlendi. Trafiğe kapatılan yolda hiçbir yetkilinin bulunmaması dikkat çekiyor. Öte yandan, hayvanların itlaf ve imha çalışmaları da sürdürülüyor. Karantina uygulanan tesisin giriş ve çıkış yolları jandarma ve zabıta ekipleri tarafından kapatılırken, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, bölgeye giriş çıkış yapan tüm araçları dezenfekte ediyor.

 

MAHALLELİ TEDİRGİN, KASAPLARIN SATIŞLARI DURDU

Edincik kırsal mahallesinde yaşayanlar, virüs nedeniyle tedirgin olduklarını belirtti. Mahalledeki kasaplar, son 2 gündür satışların durma noktasına geldiğini söyledi.

Bandırma Kaymakamı Ali Mantı ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan izin almadan basın mensuplarına açıklama yapmayacağını söyledi.

05.05.2015 564 Yorum Gönder