Birim Başı İhracat Fiyatı, 5 Yılın En Düşüğünde

Birim Başı İhracat Fiyatı, 5 Yılın En Düşüğünde

Türkiye'nin yumurta ihracatı, en önemli pazarlar olan Irak ve İsrail ile ilgili sorunlar nedeniyle yılın 4 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36 azalarak 83,7 milyon dolar oldu.

 

Türkiye'nin yumurta ihracatı, en önemli pazarlar olan Irak ve İsrail ile ilgili sorunlar nedeniyle yılın 4 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36 azalarak 83,7 milyon dolar oldu.

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) verilerinden derlenen bilgiye göre, yılın 4 ayında 22 ülkeye ihracat yapıldı. Bu dönemde sektörün miktar bazında ihracatı 103 bin 27 tondan 83 bin 330 tona düştü. Aynı dönemde ihracat tutarı ise geçen yılın ilk 4 ayına göre 130 milyon 16 bin dolardan 83 milyon 663 bin dolara geriledi. Buna göre miktar bazında ihracat yüzde 19, tutar bazında ihracat yüzde 36 azaldı.

Toplam ihracatın yaklaşık yüzde 75'inin gerçekleştirildiği Irak'a yapılan yumurta satışı büyük oranda azaldı. Bu ülkeye yapılan ihracat, 89 milyon 576 bin dolardan 62 milyon 26 bin dolara geriledi.

Geçen yılın aynı döneminde ihracatın yaklaşık yüzde 10'unun gerçekleştirildiği İsrail'e ise bu yıl yumurta satışı yapılmadı. İsrail’ e, geçen yılın dört ayında, 12 milyon 800 bin dolarlık ihracat yapılmıştı.

Geçen yılın dört ayında yaklaşık 3 milyon dolarlık ihracat yapılan Rusya’ya da bu yıl yumurta gönderilmedi.

Kırgızistan ise hindi yumurtası ihraç edilen tek ülke oldu. Kırgızistan 'a, 4 bin 488 bin dolar tutarında 248 kilogram hindi yumurtası gönderildi.

"Birim başına ihracat fiyatı, 5 yılın en düşüğünde"

YUM-BİR Genel Sekreteri Hüseyin Sungur, miktar ve toplam tutar dışında birim başına ihracat fiyatındaki düşüşün de dikkat çekici olduğunu söyledi. Sungur, 2013 yılında kilogram başına 1,44 dolara çıkan ihracat  fiyatının, bu yıl son 5 yılın en düşüğü olan 1 dolar seviyesine gerilediğini söyledi.

İhracatın artmasının, sektörün en büyük pazarı Irak'taki sorunların çözümüne bağlı olduğuna işaret eden Sungur, "Şu an sadece kuzey ihracat bölgesine ihracat  yapabiliyoruz Irak merkezi hükümeti, kuzey Irak 'tan kanatlı alımını durdurdu. Biz de Bağdat'taki alıcılara doğrudan satış yapamıyoruz." dedi.

Sungur, geçen yıl bazı illerdeki işletmelerin kuş gribinden etkilendiğini hatırlatarak, şöyle konuştu: 

"İsrail, kuş gribi sonrası ithalatı durdurdu. Yeniden ithalat için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından talep ettiği veteriner sertifikaları ise uluslararası mevzuata uygun değil. İki ülke, bu sorunu çözmeye çalışıyor. Hem Irak hem İsrail pazarındaki sorunların, yakında çözüleceğini ümit ediyoruz."

Hüseyin Sungur, Körfez ülkeleri ve Suudi Arabistan 'a satış yapmaya başladıklarına dikkati çekerek, sektör ihracatının, yılın ikinci yarısında daha iyi olacağı tahminini dile getirdi.HABERTURK

11.05.2016 830 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar