ÇANAKKALE’DE AV YASAĞINA RAĞMEN AVLANAN 5 KILIÇ BALIĞINA EL KONULDU

ÇANAKKALE’DE AV YASAĞINA RAĞMEN AVLANAN 5 KILIÇ BALIĞINA EL KONULDU

    Çanakkale’de, av yasağına rağmen yakalanan dördü yavru, beş kılıç balığına el konuldu.
    Büyüğü 1,5 metre, yavru olduğu sanılan diğer dördü 70 ila 90 santimetre arasında değişen beş kılıç balığının Geyikli Odunluk İskelesi’nden bir araca yüklendiği ihbarını alan, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne bağlı Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü kontrol ekipleri, harekete geçti. 
    15 Şubat ile 15 Mart tarihleri arasındaki av yasağına rağmen Kuzey Ege Denizi’nden yakalandığı öğrenilen kılıç balıklarına, el konuldu. Sürücüye ise bin 55 lira idari para cezası kesildi. 
    El konulan balıklar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne devredildikten sonra balık halinde yapılan açık arttırmayla satıldı. Geliri ise devlet bütçesine aktarıldı.
    Kılıç balığı avının 15 Mart tarihine kadar yasak olduğunu hatırlatan Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Seydi Ali Doyuk, balıkçıları yasağa uymaya çağırdı. Kılıç balığında ayrıca boy yasağının da bulunduğunu belirten Doyuk, 125 santimden daha küçük kılıç balıklarının avlanmasının tüm dönemlerde yasak olduğunu vurguladı. Doyuk, 7 gün 24 saat çalıştıklarını söyleyip gelecek ihbarları anında değerlendirdiklerini söyledi.

12.03.2015 824 Yorum Gönder