ÇANAKKALE’DE KADINLARA YÖNELİK SÜT SIĞIRCILIĞI KURSU

ÇANAKKALE’DE KADINLARA YÖNELİK SÜT SIĞIRCILIĞI KURSU

    Biga’nın Örtülüce köyünde kadınlara yönelik “süt sığırcılığı” kursu açıldı.
    İŞKUR, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Ziraat Odası ve Halk Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen “tarımsal nüfus gençleşiyor” projesi kapsamında “süt sığırcılığı” kursu düzenlendi.
    İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Ceylan, kurs merkezinde yaptığı konuşmada, 17 Kasım’da başlayan kursa yaşları 15 ve 40 arasında değişen 170 bayanın başvurduğunu, yapılan kura çekinin ardından 25 kursiyerin kabul edildiğini söyledi.
    Kursun günde 6 saat sürecek 120 saatlik temel eğitimden oluştuğunu anlatan Ceylan, “Eğitimler, 12 Aralık’ta yapılacak olan sınav ile sona erecektir. Süt sığırı yetiştiriciliği kursuna katılan kursiyerlere İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından genel sağlık sigortası kapsamında iş kazası ve meslek hastalığı sigortası yapılmaktadır. Ayrıca günlük 20 lira ücret verilmektedir” diye konuştu.
    Kursiyerlerden 17 yaşındaki Busenur Yavuz da hayvancılık ile ilgili bugüne kadar doğru bildiği yanlışları düzelttiğini belirterek şunları kaydetti:
“Köyümüzde hayvancılık ile uğraşan kadınlar var. Gün boyu hayvanlarımızın bakımı, beslenmesi, sağılması bizim işimiz. Bu kurs sayesinde hayvanlarımızın hastalandığında ne yapacağımızı, hayvancılıkta kullanılan mekanizasyonu ve süt hijyenini öğreniyoruz.”

03.12.2014 905 Yorum Gönder