DAP Projesi Kapsamında Kars’ta Desteklemeler Dağıtıldı!

DAP Projesi Kapsamında Kars’ta Desteklemeler Dağıtıldı!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılığı Genel Müdürlüğünce.  2010 yılından itibaren uygulamada olan Doğu Anadolu Projesi kapsamında Kars ilinde, et ve süt üretiminde verimlilik ile kalitenin artırılması ve bölgesel kalkınmayı sağlamaya yönelik olarak, üreticilerin, etçi ve kombine ırklarla kurulan büyükbaş damızlık amaçlı sığır işletme yatırımları desteklenmektedir.

 

Kars İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün , "Doğu Anadolu Projesi kapsamında İlimizde 2010-2014 yılları arasında toplam 12 adet işletme kuruluşu ile ekipman ve damızlık gebe düve alımı projeleri gerçekleşmiş 3.620,000 TL hibe desteyi ödenmiştir. Projenin  2014 ve 2015 programlarında yer alan 1 adet işletme kuruluşu ve 9 adet damızlık gebe düve alımı proje sahibi İlimiz Sarıkamış ilçesi Asbuğa Köyünden Hanife Zenci'nin yurtdışından ithal etmiş olduğu 65 adet simental ırkı gebe düve ile Sarıkamış ilçesi Hamamlı Köyünden Ebru Gökcan'ın yurtdışından ithal etmiş olduğu 54 adet simental ırkı gebe düveler Müdürlüğümüz teknik elemanlarınca işletmelerde tespitleri yapılarak toplam 285.600 TL hibe desteği ödemesi yapılmıştır.

 

Projenin 2015 programında İlimiz Sarıkamış İlçesi Alisofu Köyünden Murat Soylu'nun yurtdışından ithal etmiş olduğu 50 adet simental ırkı gebe düve ile Merkez Çerme Köyünden Mustafa Özkesemen' nin yurtdışından ithal etmiş olduğu 50 adet şarole ırkı gebe düvelerin karantina süreleri tamamlanıp millileştikten sonra tespit ve hibe ödeme işlemleri yapılacaktır. Program kapsamındaki diğer projelerin yılsonuna kadar tamamlanmaları yönünde çalışmalar devam etmektedir. İlimizde et ve süt üretiminde verimlilik ile kalitenin artırılması, hayvan ırkının ıslah ve kalitesi için çalışmalarımız devam edecektir. "dedi. TARIM PUSULASI

19.11.2015 1154 Yorum Gönder