EXPO 2016 TARIM BAKANLIĞI’NA DEVREDİLDİ

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, EXPO 2016 Antalya'nın son Yönetim Kurulu Toplantısı'nın ardından basın toplantısı düzenledi.

EXPO 2016 için çalışmaların 2012 yılında başladığını belirten Çelik, etkinliğin 22 Nisan 2016'da açıldığını ve 30 Ekim 2016'da sergi boyutunun sona erdiğini söyledi. Çelik, "Ekim sonunda devir ve tasfiye işlemlerini başlattık. O günden bugüne bu işlemler neticelendi. Bugün itibarıyla EXPO 2016, bakanlığımıza devrolmuş bulunuyor. EXPO, Antalya'mıza ve Türk turizmine katkı sunmaya devam edecek." diye konuştu.

Çelik, EXPO 2016'nın son derece önemli bir eser olduğunu dile getirerek, "Kapandı derken yanlış anlaşılmasın, bakanlığımıza devredildi. Bakanlık, oranın faaliyetlerini dizayn ederken Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) ile özelleştirilmesi noktasında da çalışmalarımızı sürdürmekte olduğumuzu belirtmek istiyorum." ifadesini kullandı.

EXPO 2016 Antalya sergisini 4 milyon 700 bin kişinin ziyaret ettiğine ve bunların yüzde 25'inin yabancı olduğuna dikkati çeken Çelik, "Türkiye zor bir dönemde bu etkinliği gerçekleştirdi. Bu zorluklara rağmen bu oranın önemli olduğunu belirtmek istiyorum. Aynı zamanda 58 ülkenin katıldığını bir kez daha ifade etmek istiyorum. EXPO 2016'nın toplam maliyeti 1 milyar 715 milyon liradır." dedi.

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Çelik, şu anda EXPO'nun uygun bir şekilde kullanılması ve etkinliklerin sürdürülmesi konusunda çalışmalar yürüttüklerini, geleceğe dönük özelleştirme için taliplilerin söz konusu olduğunu belirtti. Çelik, bu talipliler içinde mevcut durumu daha üst düzeye taşıyacak bir yatırımcı söz konusu olursa bunun ÖİB tarafından değerlendirilebileceğini söyledi.

01.07.2017 870 Yorum Gönder