Et Fiyatlarında Artış Beklenmiyor!

Et Fiyatlarında Artış Beklenmiyor!

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği (TÜKETBİR) Başkanı Bülent Tunç, et fiyatlarında artış olacağını düşünmediğini belirterek, "Tüketici ve üreticilerimiz yeni yılda 'kırmızı ete zam' yapılacak gibi spekülasyonlara kapılmamalı. Her şey normal düzeyde" dedi.

 

Tunç, Resmi Gazete ‘de yayımlanan kararla, yemde yüzde 8, gübrede ise yüzde 18 olan KDV'nin, yüzde 1'e düşürüldüğünü hatırlattı.

 

Kararın uygulanmasında sıkıntılar yaşanmasından endişe duyduklarını ifade eden Tunç, konuyla ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile görüştüklerini ve kaygılarını anlattıklarını belirtti.

 

KDV'nin düşürülmesi yerine üreticiye başka destekler verilebileceğini dile getiren Tunç, şöyle konuştu:

 

"KDV'nin yüzde 8'den 1'e düşmesinin, tüketiciye olmadığı gibi üreticiye de yansımasının olacağını düşünmüyoruz. Çünkü yem sanayicileri iki gün sonra yem fiyatlarına bir sürü mazeretle zam yapacak ve KDV'nin düşürülmesinin etkisi de olmayacak. Yem fiyatlarında KDV oranının düşürülmesi, kırmızı ete yansımayacak. Üreticiye farklı bir destekleme yapılabilirdi. Bunun tüketiciye yansıması hiç bir şekilde olmaz. Et üreten besiciyi değil, yem sanayicisi desteklenmiş oldu. Devlet olarak yem sanayicisine 'sen yemin çuvalını 50 liradan satacaksın' diyemezsin. Sanayici yemi iki üç gün normal fiyattan daha sona işçilik maliyeti, ham madde maliyeti diyerek zam yapacak. Onun için devletimiz çok güzel destekler veriyor ama bu KDV'nin düşürülmesi konusunun doğru işlemeyeceğini tahmin ediyoruz." 

 

"Kırmızı Ette Zam Yok"

 

Tunç, gazete ve internet sitelerinde yer alan, ''Kırmızı ete zam'', ''Ette zam kapıda'', ''Ete zam geldi'' gibi haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

 

Kırmızı ete zam yapılmadığını dile getiren Tunç, Et ve Süt Kurumunun da müdahalesiyle et fiyatlarının normal seviyelerde seyrettiğine işaret etti.

 

Et fiyatlarında artış olacağını düşünmediğini anlatan Tunç, şöyle devam etti:

 

"Tüketici ve üreticilerimiz yeni yılda 'kırmızı ete zam' yapılacak gibi spekülasyonlara kapılmamalı. Her şey normal düzeyde. Türkiye'de et piyasasını yöneten 8-9 güçlü firma var. Bu firmalar zaman zaman spekülasyonlar yapmak istiyor. Bunlar bilinçli bir şekilde yapılıyor. Ancak Et ve Süt Kurumu buna müsaade etmiyor.''

 

Tunç, Türkiye'de yeterince hayvan olduğunu ve et sıkıntısı yaşanmadığını da sözlerine ekledi. AA

08.01.2016 908 Yorum Gönder