‘GENTÜRK BOĞALARI’ YURT DIŞINA AÇILIYOR

‘GENTÜRK BOĞALARI’ YURT DIŞINA AÇILIYOR

    Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Cemalettin Özden, birlik olarak boğa sperması konusunda “Gentürk” markasıyla ihracata başladıklarını, kısa vadede çevre coğrafyada etkili olmayı planladıklarını söyledi.
    Türkiye’nin tüm illerinde bulunan sığır yetiştiricileri birlikleri başkanları, İzmir’de düzenlenen Merkez Birliği toplantısında bir araya geldi.
    Toplantının açılışında konuşan Birlik Başkanı Özden, Türkiye’de sığır ıslahı konusunda faaliyet gösteren tek yetiştirici örgüt olduklarını, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile yürüttükleri projelerle uluslararası alanda çalışmalarını artırmak istediklerini ifade etti. 
    Birlik bünyesindeki Menemen Suni Tohumlama İstasyonu’nda geliştirilen spermaların ihracatına başlandığını söyleyen Özden, “Yetiştiricilerimizin alın terinin bir meyvesi olan ‘Gentürk’, sperma üretiminde kendisini kanıtlamıştır. Önümüzdeki dönemde milli markamız ‘Gentürk’, Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu, Balkanlar ve Kuzey Afrika ülkeleri olmak üzere çevre coğrafyaya hızla yayılacaktır. Bu kapsamda ‘Gentürk’ boğalarının yetiştirilmesi amacıyla Polatlı’da arazi satın alındı.” dedi. 
    Özden, Türkiye’nin ilk düve ihracatının 2013 yılında İzmir’den yapıldığını, ikinci ihracatın ise Kırklareli’nden Azerbaycan’a gerçekleştirildiğini belirterek, bu konuda uluslararası alanda çalışma yürütüldüğünü ifade etti.

17.02.2015 1491 Yorum Gönder