Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik: “Et İthalatı Yerli Üreticiyi Sarsmayacak Şekilde Olacak.”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik: “Et İthalatı Yerli Üreticiyi Sarsmayacak Şekilde Olacak.”

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezindeki (ESAM), "Türkiye'de Tarım ve Hayvancılık" konulu konferansta konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, dünyada 5 milyar hektarlık tarıma elverişli arazi bulunmasına karşın bunun 1,3 milyar hektarlık kısmının kullanıldığını söyledi.

 

Küresel anlamda yaklaşık 2 milyar insanın açlık tehdidi ile karşı karşıya bulunduğunu dile getiren Çelik, gelecekte dünya nüfusunun 10 milyara ulaşmasının beklendiği düşünüldüğünde gıda konusunda insanlığı önemli tehlikelerin beklediğini kaydetti. 

 

"Serbest Piyasa Demek Halka Zulmetmek Değil"

 

Et fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Çelik, Türkiye'nin et üretimi konusunda çok önemli mesafe kat ettiğinin altını çizdi. 

 

Çelik, çok uygun şartlarda et ithal edilerek piyasaya sürülebileceğini belirterek, şunları kaydetti:

 

"Ama o zaman, yerli üreticinin maliyetlerini dikkate almazsanız, yerli üretici hayvancılıktan çıkar ve böylece çok daha büyük bir sorunla karşı karşıya kalırsınız. Bu konudaki ithalatın yerli üreticinin maliyetini sarsmayacak, onu rencide etmeyecek şekilde olması konusunda hassasiyetimiz var. Onun için sektörle bir araya geldik. Dedik ki sektöre, 'Bu konuda bir tavan belirleyelim. Halkın çok tükettiği kıyma ve kuşbaşı konusunda belirleyeceğimiz fiyatlar önemlidir.' dedik. Burada bir keyfilik olamaz. Serbest piyasa koşulları eyvallah ama serbest piyasa demek halka zulmetmek değil." AA

 

31.03.2016 1034 Yorum Gönder