HAYVANCILIĞA TEŞVİK PROJELERİ

HAYVANCILIĞA TEŞVİK PROJELERİ

    Türkiye’de yem fiyatına bağlı olarak hayvancılık sektörünün giderek daralması sonucu et fiyatlarının tırmanışa geçmesi, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkililerini çeşitli projelere yönlendirdi.
    Türkiye’nin tarım ve hayvancılık bakımından en önemli illerinden biri olan Yozgat’ta hayvancılık sektörünün gelişmesine yönelik başlatılan çalışmalara bir yenisinin daha eklenmesi planlandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, son yıllarda sayıları azalan manda yetiştiriciliğini geliştirmeye yönelik hazırladığı projeyi bakanlığın onayına sundu.
    Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, yaşanılan göçün hızını kesebilmek için tarım ve hayvancılık sektörüyle birlikte yan sanayinin gelişmesine bağlı olduğunu belirtti. Özdemir, il genelinde tarım ve hayvancılığın gelişmesi noktasında hazırlanan projelerin hayata geçirildiğini, sektörde faaliyet gösteren işletmelerin desteklendiğini söyledi. Yozgat’ta hayvancılığın geliştirilmesine yönelik başlatılan projelere bir yenisini daha ekleyeceklerini bildiren Özdemir, “Mandacılığın gelişmesine yönelik hazırlamış olduğumuz projemizi Bakanlığımızın onayına sunduk. Önümüzdeki günlerde olurunu alıp, uygulamaya koyabileceğimizi düşünüyorum.” dedi.
    Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Özdemir, bakanlığın onayına sundukları ‘Halk Elinde Manda Islahı’ projesinin onaylanmasının ardından projeden yararlanmak isteyenlere Kırsal Kalkınma ve AB fonlarından da destek verileceğini söyledi. 
    Özdemir, “Projeden faydalanan kişi hayvan başına 750 lira destek alacak. Yozgat il genelinde şu anda bin tane anaçlık manda var, bunun için 750 bin lira para gelecek. Bu Yozgat için çok iyi bir rakam, üniversitemiz de bunu destekliyor. Biz vatandaşlarımızın bu projelerden faydalanmalarını istiyoruz. Çiftçimizin geleneksel tarım ve hayvancılıktan ziyade modern işletmelerle daha fazla gelir elde etmelerini istiyoruz.” ifadesini kullandı.

16.02.2015 1115 Yorum Gönder