“HAYVANLARIN YAVRU ATMASININ BİRÇOK NEDENİ OLABİLİR”

“HAYVANLARIN YAVRU ATMASININ BİRÇOK NEDENİ OLABİLİR”

    Hakkâri’nin il ve ilçelerindeki köy ve mezralar da tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlar bu yıl birçok küçükbaş hayvanın yavru atması sonucu zararlarının çok büyük olduğunu söylediler.
    Büyük zorluklarla besledikleri küçükbaş hayvanları doğum sırasında yavrularının ölü olarak doğduğunu belirten çiftçiler, 100 küçükbaş hayvanı olan bir çiftçinin sadece yüzde 10 civarında yavru elde edebildiklerini belirttiler. 
    Hakkâri merkez Bay Köyü sakinlerinden Abdullah Çiftçi ise, sabah ahıra baktığında birçok hayvanın yavru attığını ve telef olan yavrularla karşılaştığını söyledi. Çiftçi, “70 yakın küçükbaş hayvanım bulunmaktadır. Ancak yarısının yavrusu ölü olarak dünyaya geliyor. Birçok yere bölgede çiftçiler aynı sorunu yaşıyor. Hayvanların yavru atması bütün emeklerimizi boşa çıkardı.” dedi.
    Hakkâri Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü Veteriner hekimi yetkilileri ise yavru atmanın bir sürü sebebi olduğunu belirttiler. Yetkililer, “Hayvanların yavru atma nedenleri bakım ve besleme yetersizliği ikiz gebeliğin sonlandırması, koç katımından önce aşılarının yapılmaması. Vitamin ve mineral eksikliği, sıfat tohumlamanın bilinmemesi, koçbaşına 25 koyun donmuş ve küflü besleme, soğuk havalarda hayvanların dışarıda bekletilerek yumurtalıklarının zarar görmesi, koç ve koyun birlikte bulunması gibi birçok nedenleri var.” dedi.

11.02.2015 1699 Yorum Gönder