Hayvancılıkta 'Çipli' Döneme Geçiliyor

Hayvancılıkta 'Çipli' Döneme Geçiliyor

Küçükbaş hayvanların elektronik kimliğe sahip olması ve kayıtların AB standartlarında olması için Adıyaman'da koyun ve keçilere elektronik çip takılmaya başlandı.

 

'Koyun ve Keçilerin Elektronik Kimliklendirilmesi ve Kaydı' Projesi kapsamında Adıyaman’a gönderilen 214 bin adet elektronik küpe, küçükbaş hayvanlara takılmaya başlandı. Keçi ve koyun gibi küçük baş hayvanların elektronik kimlikleri ve kayıtları olacak.

 

 

AB'YE UYUMLU HAYVANCILIK PROJESİ

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından, ülkemizde koyun ve keçilerin elektronik olarak kimliklendirilmesi ve kayıt sistemi kurularak hayvan hareketlerinin izlenmesi, hayvan hastalıklarının kontrol altına alınması ve gıda güvenliğinin sağlanması amacıyla AB’ye uyumlu 'Koyun ve Keçilerin Elektronik Kimliklendirilmesi ve Kaydı' Projesi yürütülüyor.

 

214 KÜPE VE 60 EL TERMİNALİ GÖNDERİLDİ

 

Adıyaman’a 214 bin adet elektronik küpe, 60 adet el terminali gönderildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri elektronik küpeleri takmaya başladı. Küçükbaş hayvanlara takılmaya başlayan elektronik küpeler sayesinde hatasız kimliklendirme ve kayıt alınacak.AA

19.04.2016 635 Yorum Gönder