Istranca Ormanları’nda Doğal Orman Balı Hasadına Başlandı!

Istranca Ormanları’nda Doğal Orman Balı Hasadına Başlandı!

Kırklareli’nin Istranca Ormanları’nda yaban arılarının, seçtikleri ağaçların içini oyarak ürettikleri “Doğal Orman Balı" hasadına başlandı.

 

Istranca Ormanları çevresindeki köylülerin yeni geçim kaynağı haline gelen, yıllık ortalama 800-900 kilogram toplandığı belirtilen doğal orman balı, tüketicilerin de beğenisini kazandı.

 

Köylüler her yıl bu mevsimde sabahın erken saatinde gruplar halinde Istranca Ormanları'na dağılarak, bazıları 25-30 kilometre yürüyüşün ardından, yaban arılarının ağaçlara açtıkları deliği tespit ederek kolları sıvıyor.

 

"Kilosu 100 Liradan Satışa Sunuluyor"

 

Kofçaz ilçesinin Kocayazı köyünde, ormandan elde ettiği balla geçimi sağlayan Sercan Koç, zorluklarla elde ettikleri balın tüketicilerin beğenisini kazandığını söyledi.

 

Koç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğal orman balının çok kaliteli olduğunu bildirdi.

 

Bal hasadının çok zahmetli olduğunu ifade eden Koç, her gün 25-30 kilometre yürüyerek buldukları ballı ağaçlardan zaman zaman düşebildiklerini ya da arıların saldırısı sonucu hastaneye kaldırıldıklarını vurguladı.

 

Arıların, Istranca Ormanları'nın temiz havası ve yaklaşık 50'ye yakın bitkiden aldığı polenlerle ürettikleri balın özel bir lezzet kazandığını anlatan Koç, balın kilosunu 100 liraya sattıklarını anlattı.

 

"Bu Nadir Görülen Bir Durum"

 

Bal üreticisi Fatih Eser de bu balın Anzer balına rakip olabileceğini savundu.

 

Elde ettikleri balın Türkiye'nin her yerinden istendiğini belirten Eser, "Ürettiğimiz balları özellikle, İstanbul, İzmir, Bursa ve Eskişehir gibi birçok bölgeye gönderiyoruz. Balda hiçbir katkı yok. Zaten arılar kendi kovanlarını kendileri yapıyor. Kendi peteklerini ağaçların içerisine örerek bal üretiyorlar. Bu nadir görülen bir durum" şeklinde konuştu.

 

Eser, yetkililerin bu bala sahip çıkarak, gerekli incelemeleri yapmaları gerektiğini sözlerine ekledi. AA

12.10.2015 1272 Yorum Gönder