KAHRAMANMARAŞ’TA ISLAH EDİLEN MERANIN AÇILIŞI YAPILDI

KAHRAMANMARAŞ’TA ISLAH EDİLEN MERANIN AÇILIŞI YAPILDI

    Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Şevket Tekin, “Türkiye tarımı son 10 yılda ekonomik büyüklük açısından Avrupa’da birinci, dünyada 7’inci ülke konumuna gelmiştir.” dedi.
    Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Abbaslar Mahallesi’nde ıslahı tamamlan meranın açılışına katılan Şevket Tekin, 2010’dan itibaren ıslah projesi yürütülen alanın kaba yem ihtiyacının azaltılması anlamında hayırlı olmasını diledi.
    Türkiye’de tarım sektöründe son 10 yılda yaşanan gelişmeleri aktaran Tekin, “Türkiye tarımı son 10 yılda ekonomik büyüklük açısından Avrupa'da birinci, dünyada 7’inci ülke konumuna gelmiştir. Bu gelişmeler hükümetimizin ve bakanlığımızın uyguladığı istikrarlı politikaların birer sonucudur. Teşvikler ile Türkiye, dünya liderliğini sürdürmektedir” dedi. 
    Kaba yem ihtiyacının meralardan sağlanabileceğini söyleyen Tekin şöyle devam etti: “Hayvansal üretimde üretim maliyetlerinin yüzde 70-75’i yem giderleri oluşturmaktadır. Kaliteli ve ucuz kaba yemin temin edildiği kaynaklar çayır, mera ve yem bitkileridir. 13,9 milyon büyükbaş hayvan birimine eşdeğer hayvan varlığımızın kaliteli kaba yem ihtiyacı 63,4 milyon tondur. Bu ihtiyacı bugün için 59,3 milyon tonunu ülkemiz kaynaklarından karşılayabilmekteyiz. Çayır ve mera alanlarında ot verimleri bölgelere göre değişmekle birlikte 45 ila 100 kilograma kadar düşmüştür. Hâlbuki ıslah edilmiş iyi bir meradan 200-300 kilogram kuru ot elde edilebilmektedir.”
    Türkiye’nin mera varlığının 14,6 milyon hektar civarında olduğunu dile getiren Tekin, mera kanunu kapsamında 10,3 milyon hektar alanda tespit, 5,9 milyon hektar alanda tahsis çalışmaları tamamlandığını ifade etti.
    Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer ise meradan faydalanacak köylüleri kutladığını belirtti. Islahı yapılan alanda zor olanın başarıldığını vurgulayan Güvençer, “İmkânsıza yakın zor olan bir alanda eğer insan niyet ederse azmederse el birliği yaparsa neyi başarabileceğinin örneğini çok güzel vermişler. İnşallah Abbaslar köyümüz bu merayla beraber berekete de kavuşurlar.” dedi

28.03.2015 938 Yorum Gönder