KIRKLARELİ KIVIRCIĞININ SAYISI PROJE İLE ARTIRILDI

KIRKLARELİ KIVIRCIĞININ SAYISI PROJE İLE ARTIRILDI

Nesli tükenme tehlikesi altındayken Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanan ''Halk Elinde Islah'' projesiyle  ana vatanı Kırklareli olan kıvırcık cinsi koyun sayısında artış görülmeye başlandı.

6 yıl önce 5 bin civarında olan kıvırcık cinsi koyunun yapılan çalışmalar ile 170 bin gibi rakamlara ulaştığını anlatan Uçar, Trakya, hastalıklardan ari bir bölge olduğundan kıvırcık koyunun önemi de büyük. Kırklareli kıvırcık koyunun ana vatanıdır. Yaptığımız çalışmalar ile kıvırcık ırkının saflık oranında yüzde 80'lik oranları yakaladık. Bakanlığımız da bu konuda çalışmalara ciddi önem veriyor. Kıvırcık koyun ırkının bir adım daha ileriye gitmesi için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile stanbul Üniversitesi'yle ortaklaşa çalışmalar yürütmekteyiz." diye konuştu. 

- "Dünyanın en lezzetli etine sahip" 

Uçar, Kırklareli'nin temiz havasında beslenen kıvırcık koyun etinin dünyadaki en lezzetli ve kaliteli koyun eti arasında gösterildiğine işaret etti. Kıvırcığın Avrupa kriterlerinde kaliteye sahip olduğunu vurgulayan Uçar, "Kıvırcık dünyadaki en lezzetli, kaliteli koyun etinden bir tanesidir. Bunun sebebi de ince kuyruklu olması ve vücut yağının kas lifleri arasında daha homojen dağılması gösteriliyor." ifadelerini kullandı. Kıvırcık koyun etine yurt içinde en lüks lokantalar ve oteller tarafından rağbet gösterildiğini aktaran Uçar, şöyle devam etti:  "Kıvırcık koyun sürüleri de her yıl artmaktadır. Sürülerin de küçük değil büyük olarak yapılmasına önem veriyoruz. Dünyada birçok ülkeye baktığımızda hayvan besici sayısı az ancak sürüler çok büyük. Et kalitemiz ve hayvan sağlığı açısından gurur duyuyoruz. Bizim insanımız güvenilir ve pazar bulan hayvanları en kısa sürede üretebiliyor. Kırklareli'de toplam küçükbaş hayvan varlığı 245 bindir. Bunların yaklaşık 170 bini de kıvırcık koyun. Bu rakamlar geçmiş yıllarda çok düşük seviyelerdeydi. Kıvırcık koyunlarımızı yurt içinde rahatlıkla satabiliyoruz. Kıvırcık koyun özellikle İstanbul'daki en lüks lokantalarda kabul görüyor." 

31.10.2017 1081 Yorum Gönder