KONYALI GİRİŞİMCİ SÜTÜ TASARRUFLU ISITIYOR

KONYALI GİRİŞİMCİ SÜTÜ TASARRUFLU ISITIYOR

    Konya’da 42 yıldır süt ve süt ürünleri imalatı yapan Ahmet Üstündağ, geliştirdiği sistemde sütü suyla değil doğrudan ısıtarak yüzde 70 oranında elektrik tasarrufu sağladı.
    TÜBİTAK destekli buluşuna 2012 yılında patent alan Üstündağ, gelişen teknolojiye ayak uydurarak, vakumlanmış süt üretimi için vakum makinesi satın aldığını dile getirdi ve şöyle devam etti: “Fakat vakumlama hem çok miktarda su hem de elektrik kullanılmasını zorunlu kılıyordu. Fabrikaya gelen soğuk sütün ısınması için belli enerjiye ihtiyaç vardı. Kuyudan veya şebekeden alınan su, sıcak süt buharının üzerine püskürtülüyor, bu buhar yoğuşarak sıvı hale getirilip atılıyordu. Bu durumda su kullanımı ve sütün ısıtılmasında kullanılan enerji çok yüksek oluyordu. Biz de su faktörünü ortadan kaldıran bir sistem geliştirdik. Bu sistemle 3-5 derecedeki sütü daha maliyetsiz olarak 71 dereceye kadar ısıtmayı başardık.” dedi.
    Üstündağ, bu sistemle sütü az bir enerjiyle ısıtmayı sağladıklarını belirterek, “Yüksek verimli ve kaliteli konsantre süt elde ettik. Diğer süt üretim ünitelerinde günde 100-150 ton su kullanılırken, geliştirdiğimiz cihazla hiç su kullanmadan üretim yapıyoruz. Suyun ısıtılmasında kullanacağımız enerjiyi, sadece sütün ısıtılmasında kullanıyoruz. Bu sayede üretim maliyetini yüzde 70′e kadar düşürüyoruz.” diye konuştu.
    Üstündağ, sistemin personel giderinin azaltılmasına da kaktı sağladığına işaret ederek, “Diğer işletmelerde en az 8-10 personel çalışırken, bu sistemle bir personel üretimin gerçekleştiği yere gitmeden, bilgisayar üzerinden kontrolleri yapabiliyor.” ifadelerini kullandı.

19.02.2015 841 Yorum Gönder