KUŞ GRİBİ TATBİKATI

KUŞ GRİBİ TATBİKATI

    Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Dünyada görülen "kuş gribi" vakaları üzerine harekete geçerek, Bolu'da olası "kuş gribi" vakalarına karşı tatbikat yapacak.
    Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Dünyada görülen "kuş gribi" vakaları üzerine harekete geçerek, Bolu'da olası "kuş gribi" vakalarına karşı tatbikat yapacak.
    Üç gün boyunca Avrupa Birliği mevzuatı ile uyumlu olan "Tavuk Vebası Hastalığına Karşı Korunma ve Mücadele Yönetmeliği" ile "Acil Eylem Planı" kapsamında çalışmalar yapacak olan Bakanlık, tatbikat ile uygulamada görev alan personeli eğitirken yaşanabilecek problemlerin önceden tespit edilebilmesini sağlayacak. Ayrıca Bakanlık çalışma kapsamında hastalığın zoonoz (bulaşıcı) bir hastalık olduğuna dikkat çekmeyi hedefliyor. Bolu'da uygulanacak "Acil Eylem Planı" nın, 2010 yılında Bakanlık tarafından güncellenmesinden sonra eylem planı aynı yıl Hatay ve İzmir'de yapılan tatbikatlarla test edildi. Söz konusu eylem planı tatbikatlarda edinilen tecrübelerden sonra son hali verilerek yayınlandı. Bakanlık en son tatbikatı 2013 yılında Ayfonkarahisar'da gerçekleştirdi. Ayrıca Bakanlık kuş gribi ile mücadelede diğer kamu kurum ve kuruluşlarının desteğini almak amacıyla kuş gribi salgını konusunda yapılması gereken hazırlıklar konulu Başbakanlık genelgesinin yayınlanmasını sağladı.
    2005 ve 2006 yıllarında Türkiye'de açıkta beslenen köy tavuklarında görülen kuş gribinde başarılı bir performans gösteren Bakanlık hastalık ticari işletmelere yayılmadan hastalığı söndürmüştü. Aynı şekilde 2007 yılında Batman ve Diyarbakır illerinde 2008 yılında ise Zonguldak, Sakarya, Samsun, Sinop ve Edirne' de açıkta beslenen köy tavuklarında yeniden görülen hastalık başka bölgelere yayılmadan kısa sürede tamamen söndürülmüştü. Kuş gribi ile mücadeledeki bu başarıda öncesinde yapılan tatbikatların önemli payı olmuştu.

 

22.11.2014 798 Yorum Gönder