Karkas Et İthalatına İzin Çıktı!

Karkas Et İthalatına İzin Çıktı!

Kurban Bayramı yaklaşırken fiyat artışı durdurulamayan ette Tarım Bakanlığı, uzun zamandır başvurulmayan karkas ithalatı silahını çekti. AB kotası kapsamında, geçen hafta 500 ton için ihale yapıldı. Bugün de 3 bin 200 tonluk ihale yapılacak.

 

Kurum, Türkiye’nin Ortaklık Konseyi Kararı çerçevesinde AB’ye taahhüt ettiği yıllık 20 bin tonluk ithalat kotasını bu çerçevede kullanacak. Bu kotanın, büyük bölümünün doldurulması planlanıyor. Canlı hayvan yerine karkas et ithalatı yapılacak. Geçen hafta 500 ton için ihale yapıldı. Bugün de saat 10.30’da 3 bin 200 ton et alımı için ihale gerçekleştirilecek. ESK’nın ihalelere devam edeceği belirtildi. 500 tonluk ihalede, etin kilo fiyatı 3.80 Euro oldu. Bugün yapılacak ihalede de bu düzeyde bir fiyatın çıkması bekleniyor. ESK, en son 2012’de karkas et ithalatı gerçekleştirmişti.

 

MANİPÜLASYON ÖNLENECEK

 

Bakanlıktan üst düzey bir yetkili, “Elimizde bir müdahale kurumu var. ESK, bu konuda bir misyon üstlenecek. Manipülasyonun önüne geçmek maksadıyla hareket edecek. Makul olan bir fiyat vardır. O fiyat içinde yerli üretimin de sürdürülebilirliği dikkate alınarak adım atılacak” dedi.

 

KOTA, ESK'YA TAHSİS EDİLDİ

 

Tarım Bakanlığı yetkilisi, ESK’nın ana sözleşmesinin değiştiğine ve piyasada daha etkin bir kurum haline geldiğine dikkat çekerken, “Ekonomi Bakanlığı da 20 bin tonluk et kotasının tahsisini ESK’ya verdi. ESK da bunu kullanacak. AB de zaten bu kotanın kullanılmamasından rahatsız” diye konuştu.

 

EK TALEBE CEVAP ZOR

 

Yetkili, yurtiçindeki üretimin artırılması için üreticilere destek sağladıklarını da belirterek, gerekirse dışarıdan besilik dana ithalatı yapılmasının da gündemlerinde olduğunu aktardı. Yetkili, “Hayvan varlığının bir anda 20-30 bin ek talep artışına cevap vermesi zor” dedi.

05.08.2015 570 Yorum Gönder