Kızılay, 4 Taksitte Kurban Kesecek!

Kızılay, 4 Taksitte Kurban Kesecek!

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, vekâletle kurban kesim fiyatlarının yurtiçinde 690 lira, yurtdışında ise 435 lira olduğunu açıkladı.

 

Yaklaşan kurban bayramı nedeniyle basın toplantısı yapan Kızılay Genel Başkanı Akar, vekâleten kurban kesimine ilişkin bilgi verdi. Kızılay'ın bu yıl Türkiye’nin yanı sıra üç kıtada, 18 ülkede, 21 noktada kurban kesimi yapacağını belirten Akar,  kurban fiyatlarını; yurtiçinde 690 TL, yurtdışında 435 TL olarak belirlediklerini açıkladı.  Akar, yurtdışında yaşayan insanların Dolar veya Euro ile ödeme yapabileceğini belirtti. Ödemenin kredi kartı ile yapılabileceğinin ve 4 taksit imkanı olduğunun altını çizen Akar, istenilirse online olarak da ödeme yapılabileceğini kaydetti.

 

Türk Kızılayı geçtiğimiz yıl yaklaşık 35 bin hisse için kurban vekâleti almıştı. Bu yıl da vekâletini aldığı kurbanları Et ve Süt Kurumunda kavurma yaptıracak olan Kızılay, kurban bereketinin yıl boyunca sürmesini amaçlıyor. 

 

“İhmal Yok”

 

İslami usullere göre kesim yapıldığını kaydeden Akar, “İbadet bağış enstrümanı değildir. Bana vekâlet veriliyor, bende yurt dışındaki arkadaşlara vekâletimi devrediyorum” dedi.  İhtiyaç sahiplerine ulaşabilmek için iki ana gerekçeleri olduğunu kaydeden  Akar, bu iki nedeni; “Çağımızın getirdiği sebepler ve iyilik materyali” olarak açıkladı.  Akar, “Eskiden herkes bahçesinde kurban keserek etrafındaki insanlara verebiliyordu, şimdi çağımızın getirdiği sebeplerden ötürü bu yetersiz kalıyor. Kurban bedeli yatırıldıktan sonra vekâlet verilmiş oluyor, kurallara uygun bir şekilde hayvan seçimi yapıldıktan sonra, noterler, Et ve Süt Kurumu gözetiminde ‘insani ve İslami esaslara’ uygun kesim yapılıyor.” dedi.

 

Türk Kızılayı için hijyenin çok önemli olduğunu sözlerine ekleyen Akar, “ Kurbanlar kesilince tamamı Kızılay’a ait yerlerde kıyma ve kavurma yapılarak 18 ay raf ömrü ile konserve yapılıyor. Türkiye’de 700 şubemiz var ve dağıtım zor olmuyor, şubelerimiz ihtiyacı olan kişilere bu konserveleri yıl boyunca periyodik olarak dağıtıyor” şeklinde konuştu.

 

Akar, “Örf gereği kesilen kurban etinden tatmak gerekiyor, bizde bunu yerine getirmek için vekalet veren kişiye kestiğimiz kurbanın etinden yapılan 1 kutu konserveyi gönderiyoruz” dedi. Akar, siyasi liderlerinde vekaletlerini verdiklerini  belirterek, “Ne kadar vekalet verilirse bizde vatandaşa o kadar yardımcı olabiliriz” dedi.

 

Türk Kızılayı 168 Çağrı Merkezi, vekâlet vermek isteyenlerin sorularını cevaplıyor ve hesaba para yatırılıp vekâlet verilinceye kadar yardımcı oluyor.

18.08.2015 762 Yorum Gönder