MANAVGAT’TA ÇOBANLARA YÖNELİK EĞİTİM SEMİNERİ DÜZENLENDİ

MANAVGAT’TA ÇOBANLARA YÖNELİK EĞİTİM SEMİNERİ DÜZENLENDİ

Antalya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından Manavgat’taki çobanlara yönelik seminer düzenlendi.
    İbrahim Sözen Gençlik Merkezindeki seminerde, veteriner hekim Yılmaz Gökçay ve ziraat mühendisi Özgür Savun tarafından katılımcılara çeşitli konularda bilgi verildi.
    Antalya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeliha Öztürk, her yıl Antalya’nın 19 ilçesinde yetiştiricilerin sorunları, bu sorunlara ilişkin çözüm önerileriyle ilgili toplantılar düzenlediklerini belirtti.
    Antalya genelinde 5 bin 2 üyeleri olduğunu anlatan Öztürk, Manavgat’ta ise 944 üyeleri bulunduğunu söyledi. Bu sayı ile Manavgat’ın Antalya birincisi olduğunu ifade eden Öztürk, “Manavgat ayrıca, sürü büyüklüğü bakımında Antalya ikincisi. Bu yıl Manavgat’ta 125 bin hayvanımız da bakanlığımızın anaç koyun, keçi desteğinden yararlanacak.” dedi.
    Çobanlık mesleğinin sıkıntılarından da bahseden Öztürk, şöyle konuştu: “Ne yazık ki günümüzde çobanlık sürdürülebilirliği sıkıntıya düşmüştür. Otlakların azlığı, mera alanlarının tahribatı, orman alanı otlatma alanlarının tellerle çevrilerek bu sahalara koyun ve keçi yetiştiricisinin girmesinin engellenmesi, et ve süt üretimini ciddi anlamda düşürmüştür. Birlik olarak bu mesleğin sürdürülebilirliğini sağlamak adına çalışmalar yürütüyoruz.”

25.02.2015 814 Yorum Gönder