“MARKETLER VE KASAPLAR ET TEBLİĞİNE UYMALIDIR”

“MARKETLER VE KASAPLAR ET TEBLİĞİNE UYMALIDIR”

    Fatsa Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, perakende işletmelerin kıyma, hazırlanmış kırmızı et karışımları üretimi yapamayacağı ve et ürünleri konusunda faaliyet gösteren bütün işletmelerin buna uygun faaliyette bulunmaları gerektiği bildirildi.
    Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliğinde yapılan değişikliklerle ilgili açıklama yapan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erkan Ayaz, perakende olarak et ve et ürünleri satan işletmelerin dikkatli olmalarını istedi.
    Ayaz, “13 Şubat 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ uyarınca kırmızı et ve kanatlı eti satışı yapan işletmelerin söz konusu tebliğe göre faaliyetlerini sürdürmeleri gerekmektedir. Bu tebliğ uyarınca çiğ kanatlı etler hazır ambalajlı olarak piyasaya arz edilir ve perakendeci tarafından ambalaj bütünlüğü bozulmadan son tüketiciye sunulur. Ancak tüketici talebi doğrultusunda satın aldığı ürün parçalanabilir. Çiğ Kırmızı etler ise asgari hijyenik şartlar göz önünde bulundurularak etiketleme yönetmeliğine uygun olarak satışa sunulabilir.” dedi.
    Herkesi yeni tebliğe uygun olarak davranmaya davet eden Ayaz, şöyle konuştu: “Lokanta, restoran, otel ve hazır yemek üreten işletmeler gibi son tüketiciye yemek hizmeti veren işletmeler dökme olarak çiğ et ve çiğ durumda bulunan hazırlanmış et karışımları satışı yapamaz. Perakende işletmeler de kıyma, hazırlanmış kırmızı et karışımları üretimi yapamaz. Tüketici talep ederse anlık olarak kıyma ve hazırlanmış et karışımları (örneğin köfte) gibi et ürünleri tüketicinin gözü önünde hazırlanır. İlçemizde et ve et ürünleri konusunda faaliyet gösteren bütün işletmelerin bu tebliğe uygun faaliyette bulunmaları gerekmektedir. Aksi hallerde kanun kapsamında idari yaptırımlar uygulanmak zorunda olunduğundan işletmelerimizin mağduriyet yaşamamaları için bu hususlara uymaları gerekir.”
    Ayaz, et ürünü satın alan vatandaşların da bu hassasiyetle alışveriş yapmaları, etiket bilgilerini göremedikleri et ürünlerini satın almamaları, kıyma, çiğ et karışımlarının nasıl hazırlandığını görerek alışveriş yapmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

26.02.2015 932 Yorum Gönder