MARMARA’DA LÜFER VE ÇİNEKOP BOLLUĞU

MARMARA’DA LÜFER VE ÇİNEKOP BOLLUĞU

    Marmara Denizi’nde yaşanan balık bolluğu balıkçıların yüzünü güldürdü. Tekirdağ Ereğli’de ise bir rekora imza atıldı.
    Havaların ve deniz suyunun soğuması ile Karadeniz ve Marmara'da balık bereketi yaşanıyor. Son yıllarda balık fiyatlarında yaşanan artış bu yıl denizlerde yaşanan bollukla birlikte yerini ucuzluğa bıraktı. Özellikle Çinekop ve Lüfer balığında görülen bolluk sofraları şenlendirdi. Orta ve dar gelirlinin fiyatları nedeniyle çok fazla rağbet etmediği Çinekop ve Lüfer balığınında yaşanan bolluk fiyatlara da yansıdı.
    Tekirdağ Marmara Ereğlisi’nde önceki gün bir rekora imza atıldı. Süleymanoğlu 1 isimli tekne 1000 kasa Lüfer balığı yakalayarak bir rekora imza attı. Balıkçı İhsan Süleymanoğlu ağı tekneye çekmekte zorlandıklarını söylerken o anları şöyle anlattı:
“Balık sezonun açılmasından bu yana havaların sıcak gitmesi nedeniyle çok fazla verim alamadık. Ancak son 10 gündür havaların soğuması ile balık kendini göstermeye başladı. Cumartesi gecesi her zaman ki gibi denize açıldık. Gece radarda balık sürüsünü fark ettiğimizde hızlı davranarak ağları denize attık. Bir süre sonra ağların balıkla dolduğunu fark ettik. Ağı tekneye almakta zaman zaman zorlandık ama bu av yüzümüzü güldürdü. Ağları boşaltınca teknede yer kalmadı. Yaklaşık 1000 kasa Lüfer yakalamanın mutluluğunu teknede çalışan diğer arkadaşlarımızla birlikte yaşadık. Allah denizlerimizden balığı eksik etmesin. Denizdeki bu bolluk fiyatların ucuzlamasına ve vatandaşın balık yemesini sağlayacak.”

 

19.11.2014 1123 Yorum Gönder