MUĞLA ARICILIK VE ÇAM BALI KONGRESİ BAŞLADI

MUĞLA ARICILIK VE ÇAM BALI KONGRESİ BAŞLADI

    Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi, Avrupa'nın en önemli ve en eski arıcılık birliklerinden olan Apislavia'nın 20. Kongresi ile eş zamanlı olarak Fethiye'de başladı.
    Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Özgün, kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, arıcılığın, bitkisel üretime olan katkısı ve insan sağlığındaki önemiyle ülkenin en yaygın ve geleneksel etkinliklerinden birisi olduğunu söyledi.
    Özgün, koloni sayısı ve bal veriminin her yıl artmasına rağmen, bu durumun var olan ekolojik zenginliği ve gerektirdiği potansiyel açısından tatmin edici olmadığına işaret ederek, "Bu durum, yetersiz ana arı üretimimiz, yaşlı ana arılar, standart olmayan arı kovanı kullanımları ve yanlış bal arısı yönetimi, hastalık ve zararlıların da ilavesiyle daha yükseklerde olması gereken bal üretimini aşağı çekmektedir. Bu tür olumsuz koşullara rağmen her türlü bitkisel ve hayvansal faaliyetin yoğun şekilde yapıldığı ülkemizde, arıcılık önemli bir tarımsal girdidir" diye konuştu.
    Pek çok bitkinin döllenmesine etkisi olan arıcıların, doğal yaşamın zorunluluğu için arıya gereken değerin verilmesini net bir şekilde ortaya koyduğunu anlatan Özgün, şöyle konuştu:
Türkiye Arı Yetiştiriciliği Merkez Birliği organizasyonları ile düzenlen arı çalıştayları ülkede var olan sorunları gözden geçirip, çözüm üretmek adına katkıları büyüktür. Bu bilinçle yapılan çalıştayın ülkemize yararlı olmasını diliyorum. Türkiye Arı Yetiştiriciliği Merkez Birliği'ni bugüne kadar bakanlık olarak destekledik, desteklemeye de devam edeceğiz. Elimizden gelen her türlü desteği ve yardımı yapmak zorundayız. Ülkemizin önemli bir değeri olan arıcılık sektörünün gelişmesi ve ilerlemesi için projelerimiz var. Bunları ortaya koyarak Türkiye'nin bal üretimin daha iyi noktaya gelmesine katkı sunacağız."
    Yılmaz, ülkede arıcılıkla ilgili 79 il birliği, 56 bin üye ve 5.9 milyon kovan ile 94 bin ton bal üretildiğini, bu kapsamda da dünyanın ikinci büyük arıcılık ülkesi konumunda olduklarını dile getirdi.
    Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ziya Şahin, Muğla ormanlarının çam balı ihracatının temel direğini oluşturmasının yanında arıcılık faaliyeti olarak da Muğla insanının kültüründe yer aldığını dile getirdi. 2008'de arıcılığın özdeşleştiği bir kentte Muğla'nın öz kaynakları çerçevesinde bu kongrenin ulusal değil, uluslararası olması gerektiği ilkesiyle yola çıktıklarını söyleyen Şahin, farkındalık yaratmayı başardıklarını ifade etti.

07.11.2014 723 Yorum Gönder