ÖLÜ DOĞAN KUZULAR ÇİFTÇİYİ TEDİRGİN ETİYOR

ÖLÜ DOĞAN KUZULAR ÇİFTÇİYİ TEDİRGİN ETİYOR

    Hakkâri’nin Kaymaklı köyünde kuzuların ölü doğması çiftçileri kara kara düşündürüyor.
    Hakkâri’ye 55 kilometre uzaklıktaki Kaymaklı köyü sakinleri, tek geçim kaynakları olan hayvancılıkla uğraşırken, bu yıl kuzuların ölü doğmasının şaşkınlığını yaşıyor.
    Yaklaşık 100 hane, iki mezrası olan ve bölgede merkez köy konumunda bulunan Kaymaklı köyü sakinleri, bu yıl kuzu ölümlerinin önüne bir türlü geçemediklerini ifade ederek, mağdur olduklarını ve zararlarının karşılanmasını istediklerini belirtti. 
    Yaklaşık bir ay önce kuzuların zamanından önce ve bedensel gelişimlerini tamamlamamış bir şekilde doğurduklarını söyleyen köy sakinlerinden Abdulkerim Demirkan, tek geçim kaynağının hayvancılık olduğunu ifade ederek, “Ölü doğan kuzuların sayısı çok fazla. Kuzu ölü doğarak telef olurken, ölü kuzu doğuran koyunlar sütten kesiliyor. Bir türlü bunun önüne geçemedik. Sadece ben değil köydeki hemen herkesin yaşadığı başlıca sorun bu. Mağduruz ve bu duruma bir an önce çare bulunmazsa, zararımız önüne geçilemez bir hal alacak. Yetkililerden bu duruma bir çare bulmalarını ve mağduriyetimizi gidermelerini istiyoruz.” dedi.

26.02.2015 887 Yorum Gönder