ORGANİK YUMURTA GURBETÇİ AİLENİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

ORGANİK YUMURTA GURBETÇİ AİLENİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

İstanbul'da bir konfeksiyon atölyesinde düşük maaşla çalışırken, bu işten ayrılıp ailesiyle memleketi Sivas'ın Hafik ilçesine dönen ve kurduğu kümeste tavuk yetiştirmeye başlayan 36 yaşındaki girişimci Şemsettin Göl, organik yumurta satışından ayda 5 bin liranın üzerinde kazanç elde ediyor.
Evli ve 2 çocuk babası olan Şemsettin Göl, ilçedeki arazisine kendi imkanlarıyla 20 bin lira maliyetle içinde modern yemlik ve sulama sistemi bulunan 600 tavuk kapasiteli kümes kurdu. 

Göl, ayrıca Sivas İl Özel İdaresi ve Kaymakamlık desteğiyle başlatılan "Serbest Sistem Organik Yumurta Tavukçuluğunun Yaygınlaştırılması Projesi" kapsamında, yüzde 80 hibeyle 200 tavuk kapasiteli prefabrik bir kümes aldı. 

Yıl içinde tavuk sayısı bine yaklaşan kümesteki organik yumurtaların tanesi 50 kuruşa kadar alıcı buluyor.

Göl, işleri daha da büyüterek markalaşmak istediğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Tavuklar için araziye yonca ve çeşitli bitkiler ektik, tamamen doğal ve stressiz ortamda yetiştiriyoruz. Tavuk geziyor, dolaşıyor ve toprakta kendini dezenfekte ediyor. 1,5 yıldır bu işi yapıyorum. Beklentimizin de çok üzerinde bir talep var, müşterilerimde sürekli artış oluyor, bazen talebi karşılayamıyorum. Benim için iyi bir kazanç kapısı ve karlı bir iş oldu. İşçiyken bu şekilde kendi işimin patronu oldum. İnşallah, işlerimi daha da büyütüp güzel şeyler yapmaya çalışacağım."

04.08.2016 497 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar