‘ORGANİK YUMURTA’ HER ŞEYDEN ARİ OLMALI

‘ORGANİK YUMURTA’ HER ŞEYDEN ARİ OLMALI

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Türk Gıda Kodeksi Yumurta ve Yumurta Ürünleri Tebliği’nde yaptığı değişiklikten memnun olan üreticiler, organik ya da köy yumurtası diye satılan ürünlerde bilgi kirliliğinin yaşanmaması için ayrı bir tebliğ ve üretim izni çıkarılmasını istiyor.
    Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Genel Başkanı Hasan Konya, yaptığı açıklamada, Yumurta Tebliği’nden memnun olduklarını, şimdi denetimlerin daha önemli hale geldiğini söyledi. 
    Kuş gribinin yaşandığı 2006 yılından sonra birçok yasak getirildiğini, “salma” tabir edilen köy tavuklarının bile itlafına gidildiğini anımsatan Konya, açıkta hayvancılık yapılması yasak olmasına rağmen buna çok fazla uyulmadığını ifade etti.
    Açıkta tavuk beslemenin sahadaki hastalıkların bulaşması anlamında her zaman risk olduğunu vurgulayan Konya, Bakanlığın denetim ve hastalıklar konusunda daha titiz olması gerektiğine işaret etti.
    “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, organik ya da köy yumurtası diye satılan yumurtalar için de bir tebliğ ve üretim izinleri çıkarmalı. Kontrolünü daha sık yapmalı. Bunun da bir mevzuatı, içeriği ve yönetmeliğinin olması lazım” diyen Konya, aslında organik yumurta tabirine karşı olduğunu söyledi.
“Ülkemizde hiçbir yumurta üretimi organik olamaz. Çünkü mevcut hayvanların hepsi aşılanıyor. Yedikleri yemlerde mısır, ayçiçeği, soya da kimyasal gübreler kullanılıyor. İnsanları kandırmanın anlamı yok. Organik yumurta belki bizim üretimimizin yüzde 10′u kadar piyasada yapılıyor. Bunun organik mi değil mi tartışılması var. Çünkü bir mevzuata dayalı olarak yapılmıyor. Halkın da bildiği şekliyle köyde bahçede salma tavuklardan çıkan yumurtaların organik olduğu iddia ediliyor. O şekilde bir organik üretim olamaz. Organik üretimde, her şeyden ari olması gerekir. O tavuğun da yemlerin de yaşadığı bölgenin de her şeyden arı olması lazım ki organik olsun. Ülkemizde öyle bir olasılık yok.”

05.01.2015 1108 Yorum Gönder