RİVA DERESİNDE TOPLU BALIK ÖLÜMLERİ

RİVA DERESİNDE TOPLU BALIK ÖLÜMLERİ

    Kocaeli’nin Gebze ilçesindeki Riva deresinde son 10 gün içinde binlerce ölü balık kıyıya ve sazlıklara vurdu. İlk defa bu kadar ölü balığın kıyıya vurduğunu belirten köylüler, toplu balık ölümlerinin atık sularının dereye bırakılmasından kaynaklandığını ifade etti. Yetkililerin konuya ilgisiz davrandığını söyleyen köylüler, dere suyundan hayvanların içmesinden de endişeli.
    Riva sahilinden Karadeniz’e boşalan Riva deresinde çoğunluğu sazan olan binlerce balık kıyıya vurdu. Köylüler, yaklaşık 8 kilometre alanda ölü balıklara rastlandığını söyledi. Ölü balıklar en fazla da Beykoz’a bağlı Göllü köyünde görüldü. Dere boyunca sıralanan köylerde yaşayan vatandaşlar, ilk defa bu denli büyük çapta balık ölümlerine rastladıklarını kaydetti.
    Köy muhtarı Ali Ayaz, üç dönemdir köyde muhtarlık yaptığını, ömrünün o bölgede geçtiğini belirtti. Ayaz, “Ya fabrikaların atıklarını bırakmasından ya da İSKİ’nin atık su arıtma tesisinden kimyasal maddeleri dereye salmasından kaynaklandı. Ömrümde burada böyle balık ölümü görmedim. Yağmurlu olduğu dönemlerde, su yükselince fabrikalar atıklarını bırakıyor. Buradan balık tutup yiyoruz. Ayrıca hayvanlarımız da su içiyor.” ifadelerini kullandı.
    Göllü Köyü sakinleri başta olmak üzere, bölgede yaşayan halk suyun zehirli olmasından endişe ediyor. Bozhane Köyü sakini Cem Güleç, endişelerini şu ifadelerle dile getrdi: “Yaklaşık 10 yıldır böyle büyük bir balık katliamı olmamıştı. Daha önce de Paşaköy’de biyolojik arıtma tesisinden yoğun bir atık bırakılmıştı, o dönemde de dere çok kötü durumdaydı. Ama bu kadar fazla balık ölmemişti. Bizim şüphemiz yine arıtma tesisi üzerinde. Yani arıtma tesisi üzerenden bırakılan atıklarla ilgili olduğunu düşünüyorum.”

10.02.2015 732 Yorum Gönder