SAMSUN’DA LEYLEK VE MANDA FESTİVALİ YAPILACAK

SAMSUN’DA LEYLEK VE MANDA FESTİVALİ YAPILACAK

    Samsun Bafra Kaymakamlığı’nın önderliğinde Leylek ve Manda Festivalleri toplantısı yapıldı.
    Kaymakamlık toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Bafra Kaymakamı Halis Arslan, Belediye Başkanı Zihni Şahin, İlçe Jandarma Komutanı İlhan Güngör, OMÜ Ornitoloji Araştırma Merkezi’nden Kiraz Erciyas Yavuz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Göksel Başar, Ticaret Borsası’ndan Ersal Usta, İlçe Milli Eğitim Müdürü M. Ali Katipoğlu, Gençlik Merkezi Müdürü Fatih Hatipoğlu, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Dursun, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hamdi Yıldız, Ziraat Odası Başkanı Şükrü Derebey, Manda Yetiştiriciler Birliği Başkanı İsmail Metin katıldı.
    Leylek ve Manda Festivallerinin hazırlıklarının ele alındığı toplantıda Kaymakam Halis Arslan, “Bafra Kuş Cenneti’ne Nisan ayında gelmeye başlayan leylekler 5 aylık gibi bir zaman sonrasında göç ediyorlar. Her yıl Nisan ay içerisinde gelip Ağustos ayı içerisinde yuvalarını terk ediyorlar. Nisan ayında gelen leylekler ağaçların belirli bölmelerinde yuvalarını oluşturmakta. Leyleklerin yapmış oldukları yuvalar ağaçların bölümlerinde 2 katlı veya 5 kat şeklinde ve çok katlı leylek yuvaları sadece Bafra ilçesinde bulunur.” dedi.
    Toplantıda ‘Doğanca bölgesinde bulunan 11 adet leylek evinin leylekler gelmeden önce yuvalara dokunulmadan, yuvaların bulunduğu bölgelerin etrafında temizlik yapılmasına, ekolojik ve fiziksel şartlar bakımından eşi ve benzeri bulunmayan Bafra Kuş Cenneti’nde Haziran ayının 2. haftasında Leylek Festivali yapılmasına’ karar verildi.
    Ayrıca Kızılırmak Deltası’nda 2 Mayıs’ta ‘Mandanın Deltaya Salınışı Festivali’ yapılacak. Manda Festivali içerisinde ‘balak ve manda yarışmaların yapılması, mandaların çoban atları ile yarışmaları, yöresel ürünlerin satılması ve tanıtılması, Bafra yöresel halk oyunlarının oynanması, okullar arası şiir, kompozisyon ve resim yarışması yapılması, manda yoğurdu, sütü ve kaymağı yarışması düzenlemesi’ konusunda kararlar alındı.

25.03.2015 542 Yorum Gönder