ŞAP HASTALIĞI İLE MÜCADELE ERZURUM’DA BAŞLADI

ŞAP HASTALIĞI İLE MÜCADELE ERZURUM’DA BAŞLADI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türkiye genelinde başlatılan "Şap Hastalığı ile Mücadele ve Toplu Aşılama KampaNyası"na ilişkin, "Şap hastalığıyla mücadelenin amacı buzağı ölümlerini durdurmak ve bir anlamda da dışarıya bağımlılığımızı ortadan kaldırmaktır. Şap hastalığıyla mücadeleyi büyük seferberlik halinde Edirne'den Kars'a başlatıyoruz." dedi.

Bakan Çelik, Şap Hastalığı ile Mücadele ve Seferberliği ve Toplu Aşılama Kampanyasını başlatmak için merkez Aziziye ilçesine bağlı Çiğdemli Mahallesi'nde düzenlenen törene katıldı. Bakan Çelik'i tören alanında Söğütlü Ortaokulu bar ekibi karşıladı.

Çelik, yaptığı konuşmada, Türkiye genelinde Şap Hastalığı ile Mücadele ve Toplu Aşılama Kampanyası başlattıklarını belirtti. Erzurum'un tarım ve hayvancılığın merkezi olduğu için kampanyayı Erzurum'dan başlattıklarını dile getiren Çelik, Şanlıurfa, İzmir, Sivas ve Burdur'da da canlı bağlantıyla kampanyayı başlatacaklarını bildirdi.

Çelik, şapla mücadelenin Edirne'den Kars'a bir seferberlik halinde başladığına vurgu yaparak, "Et, beslenme kültürümüzün ve sofralarımızın vazgeçilmez besini. Etten vazgeçmek dünyada ve ülkemizde söz konusu değildir. Türkiye'ye baktığımızda ülkemizde ciddi bir hayvancılık potansiyeli olduğunu görüyoruz. 14,6 milyon hektar meramız var. Bunun 10'da biri Erzurum'da. Meralarımızın 10'da birinin Erzurum'da olduğunu düşünürseniz hayvancılığın bu coğrafya açısından ne kadar önemli olduğunu görmüş oluruz." diye konuştu.

Türkiye'de 14 milyon 250 bin büyükbaş, 41 milyon küçükbaş hayvan olduğuna dikkati çeken Çelik, 1 milyon 900 bin ton kanatlı et, 19 milyon ton süt, 107 bin ton bal, 1 milyon 150 bin ton da kırmızı et üretimi yapıldığına işaret etti. Bakan Çelik, bu rakamların bir yönüyle iyi olduğunu ancak Türkiye nüfusunun da arttığını belirterek, şöyle devam etti: "Bu konudaki tüketimimiz artıyor. Dolayısıyla bu konularla ilgili yeni adımlar atmak durumundayız. Tarım ve hayvancılık konusunda kendi kendine yeten bir ülke olmak durumundayız. Bu coğrafya bize bunu emrediyor. Arz güvenliğini yani yeteri kadar ürünü piyasaya arz etme durumuyla karşı karşıyayız. Yeteri kadar üretim yapmak durumundayız. Bu alanları verimli değerlendiremezsek yeteri kadar ürünü de piyasaya sürme imkanımız olmayacak. Piyasaya yeteri kadar ürün üretemezseniz ithalatla karşı karşıya kalacaksınız, tüketici konumuna düşeceksiniz. 'Bu bize yakışmaz' diyoruz. Arz güvenliğini sağlamak durumundayız."

-"Birçok ilimiz tarımsal ürünlerle ilgili bölgesel üs haline gelecek"

Çelik, ülkenin küresel rekabette söz sahibi olmak durumunda olduğuna değinerek, "Üretenin refahını, tüketenin memnuniyetini arttıran bir vizyonla yeni bir bakış açısı geliştirmek durumundayız. Tarım Bakanlığı olarak Milli Tarım Projesini hayata geçirmiş bulunuyoruz. Hayvancılıkta yerli üretimi arttıran bir bakış açısını ortaya koyduk. İnşallah bu projeler neticesinde Erzurum başta olmak üzere birçok ilimiz tarımsal ürünlerle ilgili bölgesel üs haline gelecek. Belki de Ortadoğu, civardaki bütün ülkelere buradan birçok ihracat gerçekleştireceğiz." ifadesini kullandı.

Bakan Faruk Çelik, tarımsal kalkınma sağlandığı zaman tersine göç başlayacağını dile getirdi.

Et üretiminin tüketimi karşılamaması sebebiyle 400 - 500 bin büyükbaş hayvan ithal edildiğini hatırlatan Çelik, şu görüşlere yer verdi: "Bu gidişat mutlaka 'dur' denmesi gereken gidişattır. Bu anlayış sürdürülebilir anlayış kesinlikle değildir. Et meselesini dert meselesi olmaktan mutlak surette çıkarmalıyız. Milli tarım projesi kapsamında birçok proje devreye koyduk. 30 ilimizde mera hayvancılığı yetiştirici bölgede çok önemli teşvikler var. Merayı hayvancılık yapan vatandaşlarımıza uzun süreli çok cüzi miktarlara vereceğiz. Bedelsiz şekilde diyebileceğimiz ölçekte vereceğiz. Merayı kullan yeter ki hayvancılık yap. Hayvancılık yapıyorsan merayı kullanacaksın. Damızlık hayvan alacak vatandaşlarımıza yüzde 30 destek veriyoruz. Irkı belli hayvan alıp hayvancılık yapacak vatandaşın ödediği paranın 3'te birini biz bakanlık olarak karşılayacağız. Buzağı desteğimiz var. 750 lira yetiştirici bölgesindeki buzağılara destek vereceğimizi de bu şekilde ilan etmiş bulunuyorum."

- "Hayvancılık yapmak isteyenlere tüm imkanları seferber ediyoruz"

Bakan Çelik, hayvancılık konusundaki diğer çalışmalar hakkında bilgi vererek, şu değerlendirmelerde bulundu: "35 ilimizde gebe düve merkezi oluşturuyoruz, en az 500 hayvan olacak. Orada yüzde 50 desteğimiz var. 11 ilimizde de damızlık manda merkezini oluşturacağız. Derdimiz şu, kendi coğrafyamızda, kendi topraklarımızda ihtiyaç duyduğumuz hayvan varlığını yetiştirmek ve kendi kendine yeterli olmak. Hayvancılık yapmak isteyenlere tüm imkanları seferber ediyoruz. Şu anda Trakya bölgesi ari bölge, bunu tüm yurt sathına yayıyoruz. Edirne, Tekirdağ, Kırklareli dışında Türkiye'de ari bölge yok. Bugünkü kampanyamızın amacı Türkiye'de bütün bölgeler ari bölge olacak. Hayvancılıkta hayvan sağlığı son derece önemli. Ne kadar teşvik verirseniz verin eğer arilik yoksa eğer hayvan sağlığına dikkat edilmiyorsa netice almanız mümkün değil. Sağlıklı nesiller için sağlıklı besin şart. Hayvancılığı korumakla insanların sağlığını da korumuş olacağız. Onun için şap hastalığından ari hale getirmek son derece önemlidir. Aşımızı yaptıralım aşımızdan olmayalım."

Çelik, hayvancılıkta gerekli sağlık kurallarına yeterince uyulmadığı için yılda 350 - 400 bin buzağının öldüğünü bildirdi. Çelik, "400 bin buzağı ölecek, 500 bin hayvan ithal edeceksin. Niye 400 bin buzağı kurtarmak varken 500 bin hayvan ithal edelim. Şap hastalığıyla mücadelenin amacı buzağı ölümlerini durdurmak ve bir anlamda da dışarıya bağımlılığımızı ortadan kaldırmaktır. Şap hastalığıyla mücadeleyi büyük seferberlik halinde Edirne'den Kars'a başlatıyoruz." dedi.

Hayvansal ürünlerin ihracatının önemli olduğunu vurgulayan Çelik, Azerbaycan'da iş dünyası temsilcileriyle de hayvansal ürünlerin ihracatı konusunu görüşeceklerini ifade etti.

Türkiye'nin 1 yılda 50 milyon doz aşı ürettiğini belirten Çelik, Türkiye'nin aşı ihraç etmeye de başladığını kaydetti.

Bakan Çelik, konuşmasının ardından telekonferans yoluyla, aşılama kampanyasının yürütüldüğü İzmir, Sivas, Burdur ve Şanlıurfa'daki programlara bağlanıp kampanyayı başlattı. Ardından Erzurum'daki programın yapıldığı alan yakınındaki bir hayvan yetiştirme çiftliğine giren Çelik, burada büyükbaş hayvanları sevip veterinerlerin yaptığı şap aşısı çalışmasını izledi. Aşılama hakkında yetkililerden bilgi alan Çelik daha sonra buradan ayrıldı.

22.02.2017 475 Yorum Gönder