SERTİFİKALI ÇOBANLAR GELİYOR

SERTİFİKALI ÇOBANLAR GELİYOR

 Yozgat Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve İŞKUR tarafından açılan "Sürü Yönetimi" kursu ile sertifikalı çobanlar yetişiyor. İlde kursa katılan 250 kişi, “sertifikalı çoban” olacak.
    Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, Divanlı Köyü merasında yapılan sınav öncesi uygulamalı bölümüne katılarak, kepenk ismi verilen çoban kıyafeti giydi, çobanların uygulamalı eğitimini izledi.
    Çobanlığın bir Peygamber mesleği olduğunu ifade eden Yazıcı, "Dört peygamberin çobanlık yaptığını biz kaynaklardan biliyoruz. Peygamber Efendimizin de Benisat Obasında kuzu güttüğünü biliyoruz. Davut ve Musa Aleyhisselamın kendilerine peygamberlik esnada çoban olduğunu hepimiz biliyoruz. Tabi çobanlarımıza da bu manada bir sorumluluk verilmektedir. Bir tefekkür mesleğidir, ihlas mesleğidir, samimiyet mesleğidir." dedi.
    Çobanlık yapan insanın merhametli, ilim sahibi olduğunu vurgulayan Vali Yazıcı, "Kıymetli ve ehemmiyetli, örfümüzde yeri olan bir meslektir. İnsanlığın devamı için lüzumlu bir meslektir. Biz bu hikmet dolu mesleğin kursunu alan kardeşlerimize sertifikalarını vermek ve onlarla beraber bu fıtri, doğal ve güzel anı yaşamak için buraya geldik. Bu açıdan emeği geçen bütün yöneticilerimize bu işi düşünen arkadaşlarımıza ve bu kursu bitirip sertifika alma konumuna gelmiş kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bu mesleğe verdiğimiz önem ve güzelliğin ifadesi olarak da Erzurum tabiri ile kepenek veya keven denilen bu abayı beraberce giydik.”diye konuştu.
    Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaaddin Özdemir de, eğitimdeki amacın sürünün güvenliği, refahı ve sağlığı açısından önemli bir eğitim olduğunu ifade etti.

09.12.2014 911 Yorum Gönder