SİİRT’TE HAYVANCILIK YAPANLARA HİBE DESTEĞİ VERİLECEK

SİİRT’TE HAYVANCILIK YAPANLARA HİBE DESTEĞİ VERİLECEK

    Siirt Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İzzet Murat, koyun-keçi işletme ve damızlık erkek hayvan alımı konularında hibe desteğinin verileceğini bildirdi.
    Murat, Doğu ve Güney Doğu Anadolu, Konya Ovası ile Doğu Karadeniz projeleri kapsamındaki illerde hayvancılık yatırımlarının desteklenmesine ilişkin tebliğin yürürlüğe girdiğini hatırlattı.
    Hibe desteğinin 2015 ile 2018 yılları arasında geçerli olduğunu belirten Murat, “Bu kapsamda damızlık sığır ve koyun-keçi işletme yatırımlarına, projede yer alan inşaat yatırımı konusunda, yatırımın gerçekleşme tutarının yüzde 50'si, projede yer alan damızlık erkek hayvan alımı yatırımı konusunda ise hayvan alım tutarının yüzde 80'i kadar hibe desteği uygulanacak. Destekler ahır-ağıl tadilatı veya yeni yapılacak kapalı, yarı açık ve açık sistemli ahır ve ağıllar ile damızlık boğa, damızlık koç-teke alımını içeriyor.” dedi.
    Yatırımcıların uygulanacak her bir hibe destek konusundan bir kez yararlanabileceğini ifade eden Murat, şunları kaydetti: “Hibe desteklemesinden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı TÜRKVET veri tabanına ve Koyun Keçi Kayıt Sistemine kayıtlı en az 10, en fazla 49 baş anaç sığır veya en az 100, en fazla 200 baş anaç koyun-keçi kapasiteli, başvuru tarihinden en az 1 yıl önce kayıt altına alınmış aktif işletmesi olan gerçek ve tüzel kişiler yararlanabilecek. Başvurusu onaylanarak yeni inşaat yapımı, tadilatı, damızlık boğa alımı ve damızlık koç-teke alımını gerçekleştiren yatırımcılara destekleme ödemesi yapılacak.”
    Murat, desteklemelerden yararlanmak isteyen yatırımcıların Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne başvurmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

18.02.2015 1032 Yorum Gönder