SU ÜRÜNLERİ İHRACATINDA REKOR

SU ÜRÜNLERİ İHRACATINDA REKOR

    Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının su ürünlerinde üretimi artırmaya yönelik çalışmaları sonuç verdi.
    Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının su ürünlerinde üretimi artırmaya yönelik çalışmaları sonuç verdi. Son 12 yılda su ürünleri ihracatında yaşanan artış sektörün yüzünü güldürüyor. 85 ülkeye yapılan su ürünleri ihracatının yüzde 68'i Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştiriliyor.
    Bakanlık'tan yapılan açıklamaya göre, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının su ürünleri üretimini artırmaya yönelik attığı adımlar ihracat rakamlarına yansıdı. 2002 yılında 61 bin ton olan su ürünleri yetiştiricilik üretimi dört kat artarak, 2013 yılında 233 bin tona ulaştı.
    2002 yılında 97 milyon dolar olan ihracat bedeli 2013 yılında hazırlanmış ve konserve edilmiş ürünler de dahil 568 milyon dolara ulaştı. 134 adet su ürünleri işletmesinden 85 ülkeye balıkçılık ürünleri ihraç ediliyor. Son beş yıldaki su ürünleri ihracatının yüzde 68'i Avrupa Birliği ülkelerine yapıldı. AB ülkeleri dışında en çok ihracat yapılan Japonya, Rusya ve Amerika da ilave edildiğinde bu oran yüzde 80'i buluyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun yayınladığı dış ticaret verilerine göre, geçen yılın Ocak-Eylül döneminde 416 milyon dolar su ürünleri ihracatı gerçekleşti, bu yılın aynı döneminde bu rakam yüzde 20'lik bir artışla 500 milyon dolara çıktı.
    Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, sürdürülebilir avcılık ve çevreyle dost su ürünleri yetiştiriciliği üretiminin daha da geliştirilmesi ve artırılması ile iç pazarda tüketim artışı, dış pazarlarda ülkemizin pazar payının genişlemesini hedefliyor.

09.12.2014 682 Yorum Gönder