SÜRÜ YÖNETİMİ ELEMANI EĞİTİMİ VERİLECEK

SÜRÜ YÖNETİMİ ELEMANI EĞİTİMİ VERİLECEK

    Adana’da, çobanlık mesleğine ’sürü yönetimi elemanı’ adıyla mesleki bir statü kazandırmak ve bu alandaki eleman sıkıntısını çözmek için 115 kişiye eğitim verilecek. 
    Adana Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü, Adana İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, ilçe ziraat odaları, ilçe milli eğitim müdürlükleri ve İşkur’un işbirliği ile başlatılan “Sürü Yönetimi Elemanı Benim” projesi kapsamında, ‘Sürü Yönetimi Elemanı’ yetiştirilmesini öngören protokol Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Fatih Asak ile İşkur İl Müdür Yardımcısı Nursen Akbulut arasında imzalandı.
    “Sürü Yönetimi Elemanı Benim” projesi kapsamında yürütülecek eğitim Yüreğir, Feke, Kozan, Yumurtalık, Ceyhan ilçelerinde 115 çobana verilecek. Uygulanacak projeyle, kursiyerlerin koyun ağılı ve keçi barınağı kurabilme, koyun ve keçi ırkını seçebilme, küçükbaş hayvanların besleme ve bakımını yapabilme, çoğaltabilme, bulaşıcı ve yetiştirme hastalıklara karşı koruyabilme ve mücadele edebilme, biyogüvenlik uygulamalarına hakim olma, sağım yapabilmeleri ve kırsal alanda sürü yönetimi elemanlığını daha cazibeli bir meslek haline getirilmesi amaçlanıyor.
    Yürütülecek olan eğitim programı belirlenecek tarihte Yüreğir, Feke, Kozan, Yumurtalık, Ceyhan ilçelerinde başlatılacak.

 

15.11.2014 1027 Yorum Gönder