SÜT KAVGASI TEDARİK SÖZLEŞMESİYLE SON BULUYOR

SÜT KAVGASI TEDARİK SÖZLEŞMESİYLE SON BULUYOR

    Süt Tedarik Sözleşmesi Yönetmeliği’nde son aşamaya gelindi.
    Süt piyasası, fiyat kavgasını ortadan kaldıracak yeni bir döneme hazırlanıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, süt piyasasındaki arz ve fiyat dengesizliklerini gidermek amacıyla Süt Tedarik Sözleşmesi Yönetmeliği ile ilgili hazırlıklarını sürdürüyor. Süt üretiminde ve pazarlanmasında sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla hazırlanan yönetmelik taslağına, sözleşmenin tarafları olan sanayici ve üretici kesimlerinin talepleri alındıktan sonra son hali verilecek.
    Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi olan Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Harun Uysal, çiğ süt tedarik mevzuatının çiğ süt üreticilerinin korunması, sanayicinin de kaliteli süt alması açısından son derece önemli olduğunu söyledi.
    Yönetmeliğin süt piyasasında fiyat kavgasını ortadan kaldıracak, süt ve süt ürünlerinin gıda güvenliğine uygun olarak işlenmesini sağlayacak bir düzenleme olduğuna dikkat çeken Uysal, “Geç kalınmış ama çok yerinde bir çalışma” dedi.
    Uysal, yurtdışında süt piyasası ile ilgili birçok destekleme olduğunu, gelişmiş ülkelerde fiyatların besin değerine göre verilmeye başlandığını dile getirdi. Türkiye’de ise yağ miktarına ve içerdiği bakteriyoloji kalitesine göre ücretlendirme yapıldığını hatırlatan Uysal, “Türkiye’de şu anda üretici ve sanayiciler bir araya gelerek bir taban fiyat belirliyorlar. Şu anda taban fiyat 1.15 TL olarak belirlendi. Dolayısıyla bu taban fiyat esas alınarak fiyatlar belirleniyor ama 1.15 TL olmasına rağmen bazı bölgelerde 1.25 TL’ye çıkabiliyor. Bazı bölgelerde ise 80 kuruş olduğunu duyuyoruz. Taban fiyat esas alınarak bölgelere göre besin miktarına, temizliğine ve bakteriyoloji kalitesine göre fiyatlar oynayabilir.

15.12.2014 836 Yorum Gönder