SÜT SIĞIRCILIĞI KURSU DÜZENLENDİ

SÜT SIĞIRCILIĞI KURSU DÜZENLENDİ

    Muş'ta, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Halk Eğitimi Merkezi ve İŞKUR işbirliğiyle 'Süt Sığırcılığı' kursu düzenlendi.
    Muş Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde verilmeye başlanan kursa ilk etapta 8 kursiyer katıldı. 10 gün boyunca süren eğitimlerin, 80 saat olarak verildiği belirtilirken, kurs sonunda yapılacak sınavda başarılı olanlara sertifikaları verilecek.
    Kursiyerlere, süt sığır çiftliklerinin planlanması, süt sığırcılığında mekanizasyon, süt sığırlarının beslenmesi, sağlıklı süt üretimi ve hastalıklardan korunma yolları hakkında detaylı bilgilerin verileceği ifade edildi. Kursiyerlere sahada eğitim veren Veteriner Hekim Halit Tanrıverdi, kursa katılan 8 kursiyerle birlikte, Sungu beldesinde bulunan bir çiftçilikte uygulamalı olarak süt sığırcılığını ve tekniklerini anlattı.
    Muş’ta tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla açılan kursun verimli olacağını ifade eden Muş Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ergün Çolakoğlu, “Süt sığırcılığı eğitimi tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de verilmeye başlanmıştır. Bakanlığımızın tarım ve hayvancılığın gelişimine katkı sağlamaya yönelik bu tür projelerinin hayata geçirilmesi önemlidir. İlimiz ekonomisinin tarım ve hayvancılığa endeksli olduğunu biliyoruz. Muş’un tarımsal anlamda ekonomisinin gelişimi yine bilinçli tarım ve hayvancılık teknikleri ile sağlanabilir. Bu nedenle bu tür projelerle verilen eğitimlerde, doğru tekniklerin kullanılmasını sağlayarak Muş’ta Tarım ve Hayvancılığın gelişimine katkıda bulunmaya devam edilecektir.” dedi.

24.11.2014 906 Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar

BENZER HABERLER